logo

reklam

TEKIŞIK’TI…

Köy Enstitüleri'nde yetişen bütün öğretmenler, Cumhuriyet aydını olarak yetiştiler ve Cumhuriyetin aydınlatıcı ışığını meşaleye dönüştürerek Anadolu’nun her şeyden yoksun köylerine taşıdılar.  

Bunlardan birisi ve en önemlisi de Hüseyin Hüsnü Tekışık’tı.  

Tekışık, bütün yaşamını kendisi gibi  yoksul köy çocuklarına ve Türk Milli Eğitimine adadı ve bu yöndeki katkı ve çabasıyla örnek, önder bir şahsiyet oldu. 

Bir  efsane öğretmen olarak tarihe geçti.

O’nu farklı, özel ve önemli kılan hayırsever kişiliği idi. Güzel gönlünü eğitimin gönlü yaptı. Bu gönülle Türkiye'nin pek çok ilinde 20 dolayında eğitim kurumu, kültür merkezi, halk eğitim merkezi, rehberlik araştırma, öğretmen evi, kütüphane gibi kuruluşlar yaptırarak bağışladı. 

Emekli olduktan sonra yazdığı yüzlerce kitabın geliri ve maaşıyla kurduğu Tekışık Eğitim ve Araştırma Vakfı üzerinden kızı Işık Tekışık'la birlikte son anına kadar eğitimin gelişmesine ve yoksul çocukların eğitim görmesine katkılarını sürdürüyordu. 

Varlığını biliyorduk ama yıllar sonra ili, ilindeki bir eğitim kurumu, sağolsun, varolsun Rektör Prof.Dr. Aygün Attar sayesinde onu tanımıştı. Giresun’u Giresun Üniversitesi’ni çok seviyordu.

Son yıllarda birkaç kez davetli olarak gelmişti. Kendisiyle bu gelişlerinin birinde tanışmaktan, sohbet etmekten, anılarını dinlemekten büyük mutluluk ve onur duymuştum.

Hele o ilk mezun olduğunda “vatanın her tarafı bir “ deyip eşiyle birlikte dağlardan tepelerden saatlerce süren yolculuk sonunda ulaştıkları Bingöl Karlıova’daki okula göğsünden çıkardığı Türk Bayrağını asarak öğretmenliğe başlaması beni çok etkilemişti.  

Onda, O’na da söylediğim gibi Köy Enstitüsü mezunu olan Babamı ve Cumhuriyetin ruhunu görmüştüm. Bu yüzden ölümüne çok üzüldüm.

Türk milli eğitimine, öğrencilerine, başta kızı Işık Tekışık olmak üzere, dostları, ailesi,  ve yakınlarına Fahri Dokora ünvanına sahip olduğu Giresun Üniversitesi camiası ve aile dostları, "4.kızım" dediği Rektör Prof. Dr. Aygün Attar'a başsağlığı diliyorum.

Allah rahmet eylesin, Ruhu şad olsun, mekanı cennettir. Işıklar içinde yat Tekışık hocam…

Söz; unutulmayacaksın. Senin anılarını yaşatmak artık boynumuzun borcudur.

Galiba her şeyden önce Giresun O’nun bir anıtını dikmeli. Eminim bu kente çok yakışır. 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?