logo

reklam
13 Eylül 2017

TBB BAŞKANI FEVZİOĞLU GİRESUN’DAYDI…

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Prof.Dr.Metin Feyzioğlu, Başkan Yardımcısı Av.Ünsal Toker, Sayman Av.Erdal Güngör, Başkan Başdanışmanı Av.Zafer Köken, yönetim kurulu üyeleri Av.Gültekin Uzunalioğlu, Av.Eyyüp Sabri Çepik, Giresun Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti.
Burada demokrasi, insan hakları ve medya ilişkileri konusunda konuşan ve basın mensuplarının sorularını cevaplayan Feyzioğlu çarpıcı mesajlar verdi.
Türkiye'de bir çok alanda göreve en uygun ve en layık kişilerin değil, ehil olmayanların getirildiğini, bunun da Türkiye'nin varlığını tehdit eder hale getirdiğini söyleyen Başkan Fevzioğlu, ülkede hukuk sistemininin işleyişine de vurgu yaptı. Feyzioığlu, Türkiye’nin en önemli sorunun keyfilik olduğunu belirttiği konuşmasında, “Kamu ihalelerinde keyfilik, dış politikada, memur alımında hakim alımında keyfilik vardır. Liyakatın yerini iktidar kimse ona sadakat almış durumda. Bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını tehdit eder duruma gelmiştir” dedi.

Başkan Feyzioğlu, Türk yargısına olan güvenin yüzde yirmilerin altına indiğini de belirterek, “Anayasa değişikliği yargıyı güvenilir konuma taşıyacağına daha da güvensizliğe taşımıştır. Bizim bu konuda projemiz hazırdır. Çalışma grubu kurduk. Anayasada yargının güvenilir hale getirecek düzenlemeyi hazırlıyoruz. Türkiye’nin anayasa sorunu 16 Nisan’dan bitmemiş katlanarak üzerine çıkmıştır” dedi.

Bir gazetecinin ABD'de görülen Rıza Zarrab davası ile ilgili yönettiği soruyu da cevaplayan Feyzioğlu, "Bu dava Türkiye’nin canını sıkacak gibi görünüyor. Biz bundan memnun olmayız. Bu dava BM Güvenlik Konseyine dayalı olan İran’a dayalı kısmi ambargoyu delme işine döndü. Bu ciddidir. Bu konuda maço söylemler yerine devlet aklı üretmemiz lazım. Şimdi davaya bir de eski bir bakanımız dahil edildi" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Akşener'in kuracağı partiye katılacağınız şeklindeki soruları da cevaplandıran Feyzioğlu," Biz hiçbir zaman siyasetin içinde olmadık. Siyasi partilerle de hiç bir ilgimiz yok. Bazı söylemlerimiz iktidarı, bazı söylemlerimiz muhalefeti rahatsız ediyor. Kimse bizi bu işlere karıştırmasın. Hiç bir zaman siyasetin içinde olmadık. Siyaset yaparsak o zaman Danıştay Başkanı'nın yaptığı gibi olur, bu da doğru olmaz" diye cevapladı.
 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?