GiresunUlusal

TAŞKIN GİTTİ, İŞ BİTMEDİ: ÖZEL İDARE MÜFETTİŞE TESLİM

GİRESUN ÖZEL İDARESİ'NİN SON 10 YILI ARAŞTIRILACAK MI?

Giresun Özel İdare Sekreteri Hüseyin Taşkın’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alınmasının yankıları sürüyor. Görevden alınma kararında Bakan Soylu’nun bizzat tanık olduğu afete neden olan ihmallerin ve sonrasındaki organizasyondaki yetersizliklerin yanı sıra; geçmişte yapılan bazı ihalelerin, hizmet alımlarının ve idareyi iflasa götüren borçlanmaların , çeşitli iddiaların ve yürütülen bazı soruşturmaların da etkisi ifade ediliyor. Özel İdare üzerinden alınan SEKA’nın kamu zararıyla satılması, bazı arazi ve mülk satışları, kiralanan binalar, iş makineleri, müteahhitlere, spora, basın-yayın kuruluşlarına yapılan ödemeler, kum-çakıl şantiyeleri gibi Sayıştay raporlarına da yansıyan geçmişe dönük incelemelerin sürdüğü bilgileri var.
SADECE TAŞKIN’I ALMAK YETERLİ Mİ?
Taşkın’ın görevden alınmasına bağlı olarak kurum içinde organize olmuş bazı isimlerin de görevden alınacağı konuşuluyor.
Çünkü bazı uygulamalardaki yanlışlıkların faturasının sadece bir memur olan Taşkın’a kesilmesinin doğru olmayacağını belirten çeşitli çevreler; valilerin, il genel meclisi başkanlarının ve diğer bürokratların da sorumlu tutulması gerektiğini kaydediyor.
Giresun Valiliği, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin ve Hüseyin Taşkın ise şimdilik görevden alma konusunda sessiz.
MÜFETTİŞ ORTAYA ÇIKARACAK MI?
Soylu’nun bu göreve Mülkiye müfettişi Selçuk Aslan’ı ataması da manidar bulundu. Aslan’ın geçmişe dönük araştırma ve inceleme yapması bekleniyor. Daha önce Elazığ depremi sonrası başarılı çalışmalara imza atan Aslan göreve başlayıncaya kadar yerine
Vali yardımcısı Metin Maytalman vekalet edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir