Manşet Üstü

TAŞERONLAŞMA İŞÇİLERİN KABUSU!

Bir arkadaşımla işsizlikten, iş güvencesinden, ekonomiden konuşurken sıra bir ara taşeron firmaların bünyesinde çalışan işçilere geldi.
Arkadaşım, ‘ taşeron işçi demek bir anlamda modern köleliktir’ deyince bu konuyu yazmaya karar verdim.
Tam hatırlamıyorum ama bu taşeronlaşma sanırım 90 lı yılların ortalarında başladı.
AB ÜLKELERİNDE 4,5 TÜRKİYE’DE İSE 1 MİLYON TAŞERON İŞÇİ VAR
Çalışma hayatında en çok tartışılan konulardan biri “taşeron işçilik.” Kamuda 661 bin, özel sektörde ise 572 bin taşeron işçi istihdam ediliyor. En yaygın sektörler ise temizlik ve inşaat.
Taşeron işçilik, çalışma hayatının en çok tartışılan gündem maddelerinden biri. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 Sayılı İş Kanunu’ndaki düzenleme ile uygulama yaygınlaştı. Kanunda “alt işverenlik” adı ile tanımlanıyor.
Devlette taşeron işçiler ağırlıklı olarak Karayolları Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve belediyelerde istihdam ediliyor. Ancak ihaleleri alan taşeron firmaların bünyesinde çalışan işçilerin iş güvencelerinin patronların iki dudağının arasında olması gibi adaletsiz bir durum var.
Yani bugün çalışıyorsunuz ama yarın ne olacak endişesi ve korkusu taşeron işçilerin kabusu olarak göze çarpıyor.
Düşünün ,taşeron bir firmada işe girmişsiniz işim var, maaşım var diye güvenip evlenmişsiniz. Aradan zaman geçmiş çalıştığınız taşeron firmanın işi yapma süresi dolmuş, yeni ihale yapılacak.
Bu bir anlamda hem taşeron firma için hem de çalışan işçiler için kader anı oluyor. Velev ki yapılan ihaleyi başka bir firma aldı.
Ve size de diki benim kendi kadrom var yada kadromu kendim kuracağım.
Ve artık sizinle çalışamam ‘ ne oldu şimdi kaldınız işsiz . çoluk çocuk ne yapacaksınız? Ne yiyip ne içeceksiniz öyle ya belki ev kirası var elektrik su telefon parası var. Çocuk yada çocukların okul masrafı var .Var oğlu var. Yazımın başında bahsettiğim arkadaşım ne demişti hatırladınız mı! Taşeron işçi demek bir anlamda modern köleliktir.’
Şimdi siz söyleyin, arkadaşım bu yorumunda haksız mı ?
ESKİDEN NASILDI ?
Eskilerde sigortalı bir işe girildiğinde iş akdinin fes edilmesini gerektirilecek olmadıkça sürekli çalışma güvencesi vardı.
Misal bir belediyeye temizlik işçisi olarak girdiniz.
Emekli olana kadar iş güvenceniz olurdu.
Hayata daha farklı bakılırdı. Şimdi ise beni acaba işten atar mı diye şirket sahibinin gözüne bakılıyor. Uzun lafın kısası bu taşeron işçilik olayına devlet bir Statü getirmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir