logo

reklam

Taşerona yine kadro yok!

Taşeron işçilerin gözü kulağı Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak karardaydı. AKP Hükümeti seçim sonrasında açıkladığı eylem planında 3 ay içerisinde yapılacak olanlardan birisi de "Taşeron işçiler" ile ilgili idi. 

taseron-eylem-plani

 

EYLEM PLANI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Eylem planına 13. sıradan giren Taşeron işçilerle ilgili düzenleme bugün yapılan bir habere göre 3 ayda kararlaştırılacak olan çalışma, 6 aya çıkarıldı. 

Milliyetin haberine göre;

hükümet, dün muhalefet partileri ile temasa geçerek önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan torba tasarıdaki bazı düzenlemeleri yeni yıla bırakmadan görüşmelerine başlanan, ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na önergelerle eklemek istediğini iletti. Hükümet tarafından hazırlanan düzenlemeye göre Bakanlar Kurulu tarafından hangi işin asli, hangisinin yardımcı işler olduğunu belirlenmesi için 31 Aralık’a kadar çıkarılması gereken karar Haziran 2016’a kadar ertelenecek.

 

Yardımcı ve asli iş ayrımı

Söz konusu düzenlemelerin başında Bakanlar Kurulu’nun asli ve yardımcı işler yapan taşeron ayrımına ilişkin kararının ertelenmesi geliyor. Daha önce yapılan düzenlemeyle asli ve yardımcı işler yapan taşeron ayrımının yapılmasına ilişkin düzenleme 31 Aralık 2015 sonuna kadar ertelenmişti. Ancak hükümetin seçim öncesindeki vaatleri arasında yer alan ve Eylem Planı’nda da ifade edilen taşeronlarla ilgili düzenlemeye ilişkin iş ve işlemlerin uzayacağı öngörüsüyle bu süre 6 ay daha uzatılıyor. Buna göre Bakanlar Kurulu asli ve yardımcı işler yapan taşeron ayrımını 31 Haziran 2016’ya kadar yapacak.

 

Taşeron işçilerden sitem!

Hergün arama motorlarında "Taşeron" ile ilgili arama yaptıklarını dile getiren işçiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdiler. İş garantisinin olmayışı, Kıdem tazminatından dolayı duyulan endişeler, Taşeron işçilerin en büyük problemi olduğunu dile getiren işçiler, var olan durumdan isyan etti.

Seçimlerde artık bizi kullanmasınlar

Yıllardır taşeron olarak çalıştıklarını dile getiren işçiler, her seçim döneminde kendilerini kullanarak rant etmeye çalıştıklarını, hiçbir iyileştirme yapılmadan işlerine devam ettiklerini belirttiler. Artık bir beklentilerin olmadığını söyleyen işçiler, seçimlerde yalan haberlerle gündemi meşgul etmemelerini talep ettiler.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?