Manşet ÜstüUlusal

Taşeron işçiye Kadro Gelecek mi?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'deki en büyük sorunların başında Taşeron çalışan ve işverenlerin geldiğini açıkladı. Ekim ayı içerisinde yapılacak olan düzenlemeyle, taşeron işçi-işveren ilişkilerinde iyileşme yaşanacağını sözlerine ekledi. Kurban bayramı arasından dolayı geciken düzenlemeyi, Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını ve Ekim ayı içerisinde düzenlemeyi açıklayacaklarını belirtti.

Maaşlarda %40 oranında artış gerçekleşebilir.

Basın'a sızan bilgiler arasında, maaşlarda düzenleme yapılacağı yönünde. Taşeron işçilerde, standart maaş yani her işçi aynı maaşı alması yönünde bir düzenleme geleceği savunuldu.

Yıllık İzinlerde Düzenleme

Her sene yenilenen taşeron işçilerin sözleşmesi, her yıl giriş-çıkış yaptıkları için yıllık izin hak edemiyorlardı.Gelecek olan düzenleme ile, taşeron işçilere yıllık izin hakkı sağlanacak.

BAKAN'DAN KADRO HAKKINDA AÇIKLAMA

"Taşeron işçi sorunu, bizi şu dönemde en çok meşgul eden konu. Sorunu çözmeye çalışırken, karşımıza mahkeme kararları çıkıyor. Karayollarında biliyorsunuz 8 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kararlar çıktı. 'Bunları ya kadroya alın, ya tazminatlarını ödeyin' deniliyor. Bir orta yolla bunu çözmemiz gerekiyor."

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir