Giresun

TARIMSAL KREDİLERE TALEP BEKLENİYOR

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) 13. Çağrı Başvuru Döneminde düzenlenen tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 

2014-1266-2Toplantı açılışında konuşan ValiHasan Karahan, TKDK'nın güzel imkanları  olduğunu belirterek,“Vatandaşımızın hizmetinde olan bu kurumuz aracılığıyla ciddi bir kaynak ve destek var. İlimizde bu kaynaklardan faydalanan arkadaşlarımız da var. Ben Ankara’dan gelen değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.  Bakanlığımıza ve Tarım  ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna teşekkür ediyorum ve bu hayatta azami derecede faydalanmamız gerektiğini de bir kez daha dikkatinize sunuyorum. Hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Kemaloğlu da sunumunda, Giresun’da proje üretiminin ve dolayısıyla hibe alımının zayıf olduğunu gördüklerini söyledi.  İlimizde TKDK’ nın faaliyetleriyle ilgili tanıtım toplantıları gibi çeşitli faaliyetlerin arttırılması için böylesi bir toplantının düzenlendiğini belirten Kemaloğlu, “Bu bölgede son yıllarda Bakanlığımız Türkiye’nin en büyük yatırımcı ve yatırımcıyı destekleyen bakanlıklarından birisi oldu. 3 milyar liralık aktarılan bir kaynak söz konusu. 8 bin civarında proje yapılmış ve 11 bin kişiye ilave istihdam dağlanmış. burada gelin her türlü destek sağlanıyor. Bununla ilgilenin. Gıdaya insanoğlu var olduğu sürece ihtiyacımız var. Tarım çok önemli. Dünyada bugün üç tane stratejik alan var. Enerji, su ve tarım ve gıda. Bu alanlarda farkında olmadığımız çok ciddi bir mücadele var. Onun için ülkemiz şanslı. Her türlü iklim şartımız var. Yatırımcılarımız var. Tarım Bakanlığı olarak da işimiz bu. Biz kamu hizmetçisiyiz. Mümkün olduğunca bu bölgede kırsal kalkınmaya dönük yatırımların artırılmasını arzu ediyoruz.”dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurum Başkanı Ali Recep Nazlı da TKDK’nın 2008 yılında kurulduğunu 2009 yılından itibaren de toplam 42 ilde olmak üzere faaliyetlerine ve 2011 yılından itibaren de proje almaya başladığını belirterek, son 1,5-2 yıldır da Giresun’da aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğini söyledi. Nazlı, “Sadece tarımla uğraşan kişilere değil, tarıma dayalı sanayi ile ilgili, kırsal turizm alanında başta olmak üzere birçok sektörde çok ciddi destekler veriyoruz. Kapsamlı ve önemli desteklerimiz var. 2014 yılı içerisinde ülkemize yaklaşık 2 milyar liralık yatırım gerçekleştireceğiz. . Çok ciddi bir hibe kurumuyuz. 13. çağrımızın ilanına çıktık. 12 Ocak'tan itibaren de proje almaya başlayacağız. 530 milyon hibe dağıtacağız. Biz sizlerin ilgilisi alakasını çekmek istiyoruz. yüzde 50-65 arasında hibelerimiz. Ayrıca hibelerimizde KDV'den ve gümrük vergisinden muhafsınız. 2015 yılından itibaren kullandığımız bütçenin 2. aşamasına geçiyoruz. belediyelerimize yönelik yenilenebilir enerjiyle ilgili 2 milyon avroya kadar yüzde 100 hibe desteği sağlayacağız. biz burada yatırımcılarımızı kurumumuza bekliyoruz. Her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından TKDK Giresun Koordinatör Vekili Sinan Kahraman kurumun faaliyetleriyle ilgili slaytlı sunum yaptı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, bazı kaymakamlar ve belediye başkanları, TKDK Giresun Koordinatör Vekili Sinan Kahraman, bazı daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve oda yetkilileri ve davetliler katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir