GiresunManşet Üstü

TAMZARA MEYDANINDA DEFİLE

Şebinkarahisar İlçesi Kaymakamlığı tarafından yöreye özgü Tamzara dokumalarının tanıtımı amacıyla düzenlenen ‘1’inci Tamzara Defilesi’ yaklaşık 200 yıllık tarihi olan Tamzara mahalle meydanında yapıldı.

Defilede Şebnem Schaefer’ın da aralarında bulunduğu ünlü mankenlerin yanı sıra Giresun Üniversitesi Moda Tasarım bölümü öğrencileri de Tarihi mahallenin sokağında oluşturulan podyumda yer aldı.

DSC_4634
Şebinkarahisar ilçe kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, yöreye özgü Tamzara Dokuması’nın yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:”Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve tarihi kentler birliği üyesi olan Şebinkarahisar’da Tamzara mahallemiz uzun yıllar boyunca dokumacılık yapılan bir yerleşim yeri. 40-50 yıl öncesine kadar neredeyse her evde bir dokuma tezgahının bulunduğu, sokaklarında yürürken dokuma tezgahlarının sesinin duyulduğu bir mahalle. O dönemlerde bu mahallede üretilen dokumalar her yerde aranan bir tesktil ürünü olarak ün yapmış ve tüm bölgeye bu tezgahlarda dokunan ürünler toptan olarak gönderilmiş. Ama, maalesef günümüze ticari anlamda taşınamamış, hali hazırda kaymakamlığımızın çabaları ile yaşatılan eski geleneksel bir el sanatımız olarak üretilmeye devam edilmekte. Kaymakamlığımız tarafından düzenlenen tamzara defilesi ile unutulmaya yüz tutmuş ve en eski geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Tamzara dokumasını tekrardan gün yüzüne çıkarıyoruz”DSC_4636

Konuşmaların ardından önce Giresun Üniversitesi öğrencileri ile tasarımcı Ahmet Giray Yılmaz’ın Tamzara tasarımlarından oluşan koleksiyonu tanıtıldı. Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçı Bora Uymaz’ın canlı müziği eşliğinde gerçekleştiren defile büyük beğeni topladı.DSC_4770

Ardından da son bölümde Şebnem Schaefer ve diğer mankenler yine Tamzara Dokuması ürünleri sundular.DSC_4678Halkında yoğun ilgi gösterdiği defile dans gösterisiyle de renklendirildi. Defileyi  Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve ilçe protokolü de izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir