Giresun

SURİYELİLER GİRESUN’A GELİYOR

İçişleri Bakanlığı, iltica talebinde bulunan Suriyelilerin aralarında Giresun'un da bulunduğu Karadeniz illerine yerleştirilebileceğini bildirdi. Ancak Başbakan Erdoğan'ın memleketi Rize hariç tutuldu.
CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan, konuyu TBMM gündemine getirerek, ‘’Neden Rize hariç ? ’’ diye sordu.
Bayrakturtan TBMM’de yaptığı açıklamada, ‘’ Sayın Başbakan bunları Suriye’den davet ediyor, en çok davet etmesi gereken il de Rize olmalı’’ dedi ve şunları söyledi: ‘’İçişleri Bakanlığı, Suriye’den gelip ülkemize iltica talebinde bulunan yabancılara, haymatlos, vatansız olanlara ilişkin bir genelge yayınladı. Karadeniz’de de Zonguldak’tan Artvin’e kadar olan bölgede bütün illeri kapsayan bu genelgede iltica talebinde bulunan kişilerin yerleştirilebileceği belirtiliyor.
Bir tek il hariç. O da Rize.. Çok garip… Samsun, Sinop, Zonguldak, Ordu, Giresun, Trabzon, Artvin var, bir tek Rize yok. Sayın Başbakan bunları Suriye’den davet ediyor, en çok davet etmesi gereken ilin Rize olduğunu düşünmeme rağmen hangi kriterler uygulanarak bu ölçümleme yapılmış merak ediyorum.’’

Öte yandan sığınmacılar için iskan bölgesi ilan edilen Giresun'da gelecek olanların bir süre önce Ak Parti Gurup Başkan Vekili tarafından açıklanan proje kapsamında MİLDA arazisine yapılacak konutlara yerleştirileceği belirtiliyor. "Yeni bir Giresun kuruyoruz" diye projeyi açıklayan Canikli, buraya Arap ülkelerinden gelenler için konut yapacaklarını söylemesi dikkat çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir