Giresun

SURİYELİ SIĞINMACILARI SORDU….

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ KARAAHMETOĞLU, İÇİŞLERİ BAKANI  GÜLER’E SURİYELİ SIĞINMACILARDAN VATANDAŞLIK BAŞVURUSUNDA BULUNANLARIN SAYISINI SORDU. 

Karaahmetoğlu İçişleri Bakanı Muamamer Güler’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde; hangi ilimize kaç Suriyeli sığınmacının ve ailenin yerleştirildiğini, Doğu Karadeniz’de Ordu, Giresun Trabzon ve Artvin’de bu sayının ne olduğunu ve Rize’ye sığınmacı gönderilmemesinin sebebini ve Başbakan’ın bu yönde talimatının olup olmadığını sordu.

BAŞBAKANIN MEMLEKETİ RİZE'DE NEDEN YOK?

 Karaahmetoğlu sığınmacıların masrafının hangi bütçeden yapıldığını aylık kişi başı yardım yapılıp yapılmadığını, bunun miktarını, iş konusunda istihdam sağlanıp sağlanmadığının da yanıtlanmasını istedi.

Karaahmetoğlu'nun İçişleri Bakanına soruları şöyle:

Suriye’den gelip ülkemizdeki kamplara yerleştirilen sığınmacılar ile ilgili olarak:

1.      Bu kapsamda mülteci kamplarından hangi ilimize kaç kişi ya da kaç aile yerleştirilmiştir? Bu iller ve sığınmacı sayılarını açıklar mısınız? Bu hususta hangi illerin Valiliklerine talimat gönderilmiştir? Sığınmacı gönderilen iller hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

2.      Ordu, Giresun, Trabzon, Artvin illerine gönderilen sığınmacı sayılarını da ayrı ayrı belirtir misiniz?

3.      Rize iline yerleştirilen sığınmacı var mıdır? Sayısı nedir? Sığınmacı yoksa bunun sebebini ve Rize’nin niçin ayrı tutulduğunu açıklar mısınız? Bu hususta Sayın Başbakan’ın bir talimatı olmuş mudur?

4.      Sığınmacılar nerelerde ikamet ettirilmektedir? Öğrenci yurtlarında ve konutlarda ikamet ettirilen sığınmacıların sayısını iller itibariyle belirtir misiniz?

5.      Sığınmacılar için barınma, gıda, giyinme masrafı adı altında hangi harcamalar yapılmakta bu giderler hangi bütçeden karşılanmaktadır? Bu sebeple sığınmacılara kişi başı aylık yardım mı yapılmaktadır? Bu yardımın miktarı kişi başı kaç liradır? Suriyeli sığınmacıların iş konusunda istihdamı da yapılmakta mıdır? Bu hususta Valiliklere bir talimat gönderilmiş midir?

Suriye’den gelip ülkemizdeki kamplara yerleştirilen sığınmacılar ile ilgili olarak:

Bu kapsamda mülteci kamplarından illerimize gönderilen ve yerleştirilen sığınmacılardan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı başvurusunda bulunan kişiler var mıdır? Sayısı nedir? Vatandaşlık verilen sığınmacı var mıdır? Sayısı nedir?

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir