GiresunManşet Üstü

SİLOLAR VE UCUBE BİNA YIKILABİLİR Mİ?

Giresun Liman sahasında Gümrük Müdürlüğü hizmet binasıyla başlayan ve silolarla devam eden ‘ucube yapılaşma’ tartışması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrasında yeniden gündemde.
Güya Sayın Erdoğan ‘siloları yıkın’ talimatı vermiş.
Ancak bu konuda Erdoğan’ın tam olarak ne söylediği belli değil, somut bir açıklama da, şu ana kadar bir girişim de yok. Aradan bir hafta geçti…
O konuşmanın tek tanığı Aytekin Şenlikoğlu… Şenlikoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na talimat verdiğine dair bir açıklaması var.
Diyelim ki bu talimat doğru ama yıkım nasıl olacak, hangi kurum neye göre yapacak, bu da belli değil.
En önemlisi sadece silolalar değil, Gümrük Hizmet Binası adı altında yapılan saray mimarili ‘ucube’ bina da yıkılacak mı?
Öye ya, silolar Giresun’un önünü kapatıyor da o açıyor mu?
Çifte standart olmaz. Devlet önce kendi yarattığı kirliliği o ucube binayı yıkarak ortadan kaldırmalı. Zaten silolar o bina emsal alınarak yapılmadı mı?
NASIL YAPILDILAR, HATIRLAYALIM
Bilindiği gibi liman sahasındaki yapılaşma AK Parti hükümetleri ve Nurettin Canikli’nin bakanlığı döneminde başladı. Bizzat Erdoğan’ın da onayladığı projeyle, Kerim Aksu’nun belediye başkanlığı döneminde alınan ruhsatla önce gümrük binası yapıldı. 40 oda, kongre salonu, restaurant ve fuar alanı gibi üniteler bulunması, hizmet binasından çok adrese teslim başka işler için kullanılacağı yorumlarına neden oldu.
Ardından organik tahıl ithalatı yapan Tiryaki Gurup limanın 7 yıllık kullanım hakkını satın aldı ve yeni sahibi buraya 14 silo yaptı. Silolar ve vali konağının dibindeki bina kurulduğu günden bu yana adeta fabrika gibi çalışıyor ve gece gündüz şehri toza boğuyor.
Gümrük Binası ve silolar “şehrin önünü kapatıyor, denizle ilişkisini kesiyor, görüntü ve silolarda yapılan imalatlarla çevre kirliliği yaratıyor” diye gösterilen tepkileri kimse umursamadı.
Göstermelik açıklamalar yapıldı.
Örneğin silo inşaatları sürerken o zaman il başkanı olan Aytekin Şenlikoğlu bakanlıklarda girişimde bulunduğunu ve inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Sonra da “depolar, Giresun doğası ile uyumlu, yatay mimari uygulanarak sahilin estetik görünümü, şehrin silueti bozmayacak şekilde yapılmalı” açıklamaları duyuldu.
Diğer Ak Parti milletvekilleri ve Esnaf Odaları, TSO, borsa gibi adına STK denilen kuruluşlar karşı çıkanları neredeyse ‘yatırıma, ilin kalkınma gelişmesine karşı çıkan vatan hainleri’ gibi gördü, gösterdi.
Şimdi aradan 2 yıl geçtikten sonra herkes aynı noktaya geldi. Yapılmasına karşı çıkmayanlar, yıkılmasını ister haldeler. 
Bu arkadaşlara diyecek çok laf var da sadece birisini söyleyeyim: Yıkın da samimetinizi görelim!
Ama devletin kesesinden bir kuruş para vermeden ha! İlle de para verecekseniz projeyi onaylayandan, başlayarak aranızda para toplayarak verin.
En çoğunu da ruhsatı verenden alın!

Ama yıkmadan önce oradaki fabrikanın üretimini bir durdurun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir