logo

reklam

SİLAHLAR SUSSUN, YAŞAM KONUŞSUN

11236469_10153618696569835_3741311016477618118_nGiresun28haber sitesinde (bu sitede) ilkyazımı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yazdım. Elbette ki barışı yazdım. Barışı, kardeşliği… Savaşlar olmasın, çatışma, kan, gözyaşı, ölümler son bulsun dileğinde bulundum.

Ancak ne üzücü ki savaşlar, çatışmalar sürüyor. Dünyada da, ülkemizde de çatışmalar, kan, gözyaşı, ölümler yaşanıyor. Anneler ağlıyor, evlatlarını toprağa veriyor. Gerek güvenlik güçlerinden gerekse sivil halktan yaşamlar yok oluyor.
Elbette ki bu olumsuz gelişmeler hayatımızı derinden etkiliyor, üzüntü yaşıyoruz. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun, hangi görevde olursa olsun, ırkı, dini, cinsiyeti ne olursa olsun insanlar ölmesin, öldürülmesin.
Sorunlar ne olursa olsun bu çağda sağlıklı bir diyalogla meselelere çözüm bulunabilir. Savaş yıkım demek, savaş yoksulluk, savaş felaket demek. Özellikle de analar için dayanılmaz bir acı demek.  
Aklım erdiğinden bu yana ülkemizde aralıklarla çatışmalar yaşanıyor. Hükümetler geldi geçti, çatışmalar hep sürdü. Bazen duraksadı ama genelde kan, gözyaşı, ölümler, acılar gündemde yerini aldı. 

 

En son da 7 Haziran genel seçimlerinden sonra patlak verdi. Halen de sürüyor. Güne hep ölüm haberleriyle uyanıyoruz. Suruç’ta patlayan bombayla 33 gencimizi yitirdik. Bu katliamla başlayan çatışmalar artan hızla sürdü ve çok sayıda insanımızı sonsuzluğa uğurladık. Toplum olarak yas halindeyiz. 
Kuşkusuz bu çatışmalar son bulsun, ölümler olmasın, ülkemiz aydınlığa çıksın istiyoruz. Çatışmalar toplumda travma yaratıyor. Ekonomik, sosyal, politik her alanda gerginlik had safhada. Olaylar, durumlar karşısında siyasiler de kavga halinde malumumuz. 
Ülkemiz demokrasi gereği TBMM’den yönetiliyor. Ancak biliyoruz ki 7 Haziran seçimleri sonucunda tek başına iktidar olan bir parti olamadı. Bu halk bu kez koalisyonda karar kıldı. Ama koalisyon da kurulamadı, şimdi tekrar bir seçim gündemde. Bir sorun olmazsa 1 Kasım’da sandık başındayız. 5 ay gibi kısa bir aradan sonra yeniden oy kullanacağız. 

 

Yüksek siyaset yapmayacağım. Nasıl olsa siyasetçiler bunu yapıyor. Benim temennim; ülkemiz için en doğru olan olsun. Bu ülke halkının huzur içinde yaşayacağı, kardeşliği, barışı, adaleti inşa edecek, insanca yaşamı sunacak bir iktidar göreve gelsin. Demokrasi kazansın.
Kötü günlerin bir an önce sona ermesi, gözyaşlarının dinmesi temennisiyle… 

 

Stefan Zweig bir sözüyle bitirmek gerekirse; "Birisi barışı başlatmalı tıpkı savaşı başlattığı gibi"

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...