Aktüel

ŞEYHLİ’YE HAYRAN KALDILAR

DSC_0133

 

Giresun Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kadın Sempozyumu ve Sanat Çalıştayı'na katılan 17 ülkeden 45 kadın akademisyen ve ressamlar eko turizm köyü olan Piraziz Şeyhli'ye hayran kaldılar.

DSC_0117

Piraziz Kaymakamlığı'nın konuğu olarak Şeyhli'ye giden akademisyenlere; kadınlar gelin alma gösterisi  canlandırıldılar.

DSC_0124

Duağı ile ata bindirilip harmana getirilen gelin ve damada konuklar yoğun ilgi gösterdi ve bol bol fotoğraf çektiler.

Konuklara ardından Proje sorumlusu Ümmühan Aydıın ,Fikriye Songün ve diğer gönüllü kadınlar tarafından hazırlanan yöresel mutfaktan ikramlar sunuldu.
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, burada yaptığı açıklamada, "Batıdan, doğudan ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen değerli bilim insanları sempozyumda kadına şiddet ve cinsel ayrımcılık konusunu verimli bir şekilde masaya yatırdılar.Bizde her yönü ile yeni bir üniversite olmamıza rağmen böylesine önemli sempozyum ve çalıştayları yapmanın gururunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu. 

a13af4058f

 

 

 

 

Attar, sempozyumun amacına ulaştığını ve bundan sonraki yıllarda da süreceğini sözlerine ekledi.

 

"Önemli bir sempozyumun ardından böylesine güzel bir doğa ortamında ve çok sıcak insanlarla olma fırsatını bize veren Giresun Üniversitesi'ne çok teşekkür ediyoruz" diyen Lübnan Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Roy JREYJİYİ, "Ben öncelikle gerçekten bu ülkeye âşık oldum. İlk fırsatta tekrar Giresun’a gelmek istiyorum. Şuan böyle bir ortamda bulunmak çok güzel. Doğasıyla, insanıyla her şey tek kelime ile mükemmel” dedi.

d561999089

İsrail Tel Aviv Üniversitesi'nden Prof. Dr. Einat LACHOVER ise "Giresun Üniversitesi’ne ve Rektör Aygün hanıma çok teşekkür ediyorum. Çok yararlı bir sempozyumun ardından böylesine güzel bir gezi ile Türkiye’den ayrılmak gerçekten çok güzel oldu. Türk kadını gerçekten harika ve çok güçlü bir yapıya sahip kadınlar olduğunu gördük” diye konuştu.

DSC_0162
Eko turizm köylüleri Rektör Attar'ı 'yolunuz açık olsun' diyerek gül yaprakları dökülmüş su ile uğurladılar.

Şeyhli'nin konukları son olarak köyün kurucusu Şeyh İdris Hazretleri'nin Gökçeali köyündeki mezarını da ziyaret ederek dua ettiler. Konukları Piraziz Belediye Başkanı Cafer Mavi de yalnız bırakmadı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir