AktüelGiresun

SEMPOZYUM KONUKLARI GİRESUN’U GEZDİ

Giresun Üniversitesi, 6-7 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenen “Karadeniz’den Hazar’a  Stratejik Bakış” konulu “6. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu” katılımcıları için il ve ilçe gezisi düzenledi.

 

 

db2497f673

 

 

Gezi programı Merkez Rektörlük binasını ziyaretle başladı. Rektör Prof. Dr. Aygün Attar tarafından karşılanan konuklar, binaya ve bahçesinden görünen Giresun’a hayran kaldılar.  

Gezinin ilk durağı olan Giresun Kalesindeki tarihi alanları gezen ve bol bol fotoğraf çeken konuklar, Giresun Gönüllü Alay Kurucusu Atatürk’ün muhafız alayı  komutanı Yarbay Osman Ağa ve kurtuluş savaşı hakkındaki bilgilendirmeden oldukça etkilendiler.

aa55eff415

Espiye ve Tirebolu ilçelerini gezen konuklara, Rektör Attar, eşi Sadık Attar ve oğlu Umut’la birlikte eşlik etti. Tirebolu Kalesi’nde yöreye özgü çay ikramının ardından kaleye çıkan konuklar, ardından da Tirebolu İletişim Fakültesi’ndeki birim ve bölümleri de ziyaret ederek okulu yakından inceleme fırsatı buldular.

DSC_2555

TİREBOLU BELEDİYE BAŞKANI SEMPOZYUM KONUKLARINI AĞIRLADI

Programın son bölümünde; sempozyum katılımcıları ve üniversite heyeti Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karabıçak tarafından ağırlandı. Başkan Karabıçak konuklar onuruna Doğal Dükkan’da yöresel ikramlarda bulunuldu. Başkan konuklara içinde fındık ve Tirebolu 42 çayının da bulunduğu hediye paketleri takdim etti.

d4f0a7f473

Rektör Attar, konuklara hitaben yaptığı uğurlama konuşmasında, ABD, Avusturya, Romanya, Almanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Polonya, Kazakistantan gibi 11 ülkeden ve ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen katılımcılarla önemli bir sempozyum gerçekleştirdiklerini söyledi.

Attar, konuşmasında, “Üniversitemizin en başarılı birimlerinden olan KARASAM tarafından gerçekleştirilen “Karadeniz’ den Hazar a Stratejik Bakış” konulu sempozyumda, yurtdışından ve yurt içinden gelen değerli ilim insanları günümüzün sorunları ve geleceğin planlanılması açısından önem arz eden enerji güzergahları ile ilgili jeopolitik ve jeoekonomik konuları içeren mülahazalarını sundular. Hepsine, dünyanın Büyük emek veren Giresun Üniversitesi ailesine, iki gün boyunca yoğun ilgi ve alakaları ile misafirlerde hayranlık uyandıran sevgili öğrencilerimize en kalbi duygularımı bildiriyorum” dedi. Attar, “katılımcılardan; teşekkür ve tebriklerini ülkelerine gittiklerinde Giresun’u anlatarak ve tanıtımına katkıda bulunarak göstermeleri istiyor ve hepsini sevgiyle uğurluyoruz” diye konuştu.

Aygün Attar, sempozyum katılımcılarına, EkoAvrasya’ya, Kazakistan’ın ülkemizdeki büyük elçisi Prof. Dr. Canseyit Tümebayev’e, Türkçe Konuşan Ülkeler Genel Sekreterliğine, Karadeniz Üniversiteler Ağı Genel Sekreterliğine, İstanbul Milletvekili. İsmail Safi ve eşine Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Kooperasiya Üniversitesi Rektörü Eldar Kuluyev’e, İl protokolü, siyasi partiler il başkanlıklarına, STK’lara teşekkür etti.

 Konuklar ise yaptığı konuşmalarda sempozyum organizasyonundan övgülerle sözettiler ve  Giresun’u tanımaktan çok memnun kaldıklarını,  çok güzel anılarla ve dostluklarla ayrılacaklarını ifade ederek,  Rektör Attar  ve ilgilerinden dolayı üniversite personeli ile öğrencilerine teşekkür ettiler.ca0363b3e6

Sempozyum konuklarının gezisine,; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, KARASAM Müdürü Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, Genel Sekreter V. Songül Saka, üniversitemiz akademisyenleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü öğrencileri eşlik ettiler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir