Giresun

SEKA’DA KONUT İNŞAATI TAM GAZ…

Giresun’un Aksu mahallesindeki eski SEKA kağıt fabrikası arazisi Milli Gazete’nin yan kuruluşu Milda’yı 74 milyon lira ihya edip TOKİ’ye devredildi. Temmuz ayı başında Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin “TOKİ el atmasaydı tam bir rant alanına dönüşecekti” diyerek yangından mal kaçırır gibi temelini attığı proje mühürlendi.giresun_tok_muhur_1
MÜHÜRLENDİ AMA İNŞAAT SÜRÜYOR

Temel atılımını bir bakan tarafından yapılmış olmasına karşın inşaatın ruhsatının olmadığını belirleyen Giresun Belediyesi, durumu 9 Temmuz’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile TOKİ’ye bildirdi. Belediyenin kurumlara verdiği sürenin dolmaısyla birlikte belediye görevlileri inşaat alanına giderek mühür vurdu.

Ancak geçen süre içinde mühre rağmen inşaatın devam ettiği görüldü.

Parselasyon olmadan TOKİ’ye ihalesi yapılan, ruhsat olmadan da inşaatına başlanan konutlarla ilgili hangi işlemin sürdüğünü kamuoyu merak ediyor. 

Erdoğan’ın eliyle 74 milyonluk rant!

Ruhsatsız olup kapatılan eski SEKA fabrikası alanı, AKP iktidarıyla birlikte Milli Gazete’nin yan kuruluşu olan Milda’yı tam anlamıyla ihya etmişti. Şirket 5 milyon liraya aldığı fabrika önce makinelerini hurda olarak 11 milyon liraya satmış, fabrika alanı ise Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 68 milyon liraya Giresun İl Özel İdaresi’ne satılmıştı. Böylece Milda 5 milyon lira koyduğu işten 74 milyon lira rant elde etmişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ise alandaki temel atma töreninde “Eğer bu arsa TOKİ tarafından alınıp bu şekilde hizmete dönüştürülmemiş olsaydı burası tam bir rant alanına dönüşecekti” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir