GenelGiresun

ŞEHİT BİNBAŞI HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN’IN MEZARI HAYMANA’DA…

İstiklal savaşına Osman Ağa ile birlikte kurdukları ve  halktan oluşan 42. Ve 47. Gönüllü Alayla katılan Tirebolu Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Avni Arslan’ın mezarı, 95yıl sonra bulundu.  42. Gönülü Alay Komutanı Alparslan, Büyük Sakarya Meydan Muharebesi sırasında, Mangaldağı’nda askerleriyle birlikte savunma yaparken  şehit düşmüştü.

Şehit Binbaşının mezarı Haymana'nın Katrancı Köyü’nde yapılan arazi düzenlemesinde bulundu. Mezarın Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan'a ait olduğu belirlendi.

BİNBAŞI HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN

Hüseyin Avni Alparslan 1877 yılında Tirebolu’da doğdu. 

1899 yılında Harp Okuluna giren Hüseyin Avni ALPARSLAN, piyade teğmen olarak bu okulu bitirdi. 1903 ve 1904 yıllarında Trakya’da faaliyet gösteren Rum ve Bulgar komitecilere karşı bu bölgede yaşayan halkı korumaya çalıştı. 1912 yılında Balkan savaşlarının çıkması üzerine bu savaşlara katıldı.
Birinci Dünya Savaşı’nda Şark Cephesi’nde Bölük ve Tabur Komutanlığı görevlerinde bulunan Hüseyin Avni ALPARSLAN, savaş sonunda Giresun Askerlik şubesi Başkanlığı’na tayin oldu. Bu göreviyle, Giresun Kaymakamlığı görevini birlikte yürüttü. 1919 yılında Rum çetelerin yürüttüğü faaliyetlerine karşı, Giresun Gönüllü Alaylarının teşekkülünde önemli hizmetleri oldu ve 42. Gönüllü Alay Komutanlığına getirildi. 42. Gönüllü Alay komutanı olarak Samsun ve çevresi ile Karadeniz kıyı şeridinin iç kesimlerinde katliam yapan Rum çetelerini etkisiz bir duruma getirdi. 
Hüseyin Avni ALPARSLAN, İstiklal Savaşında sadece kılıcıyla hizmet etmeyip, aynı zamanda yazılarıyla da Türk Halkını aydınlatan bir yazar olmuştur. Giresun’daki Askerlik Şubesi Başkanlığı sırasında Türk dili ve kültürü hakkında yazıları yayınlanmıştır. 
Komutanı olduğu 42. Giresun Gönüllü Alayının başında Sakarya Meydan Savaşına katılan Hüseyin Avni ALPARSLAN, bu savaş sırasında Mangaltepe/Gökgöztepe mevkiisinde 42. alayın çok sayıda askeri ile birlikte  30 Ağustos 1921 günü şehit oldu. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir