logo

reklam
07 Aralık 2015

SEDAT MURAT BAYRAK ‘STAJYER EHLİYETİ’ ANLATTI

Bayrak Sürücü Kursu Kurucu Müdür’ü Sedat Murat Bayrak Yılbaşında Uygulanmaya Başlanacak Stajyer Ehliyet Konusunda Açıklamalar Yaptı .

Yaklaşık 2 yıldır gündemde olan Stajyer Ehliyet Uygulaması’nın İlk planlandığı gibi çıkmadığını belirten Sedat Murat Bayrak; “İlk aşamada Avrupa Birliği standartları çerçevesinde düzenlenen mevzuat taslağının zaman içerisinde sadeleştirilerek son halini aldığını, bu haliyle uzun zamandır kamuoyunda algılanan; iki yıl stajyerlik süresince usta sürücü eşliğinde araç kullanma, sisli havada, yağmurlu havada, kaygan zeminde, gece şartlarında çoklu sınavlara girme, ehliyet alımının iki yıl sürmesi, en ufak bir cezai işlemde stajyer ehliyete el konulması vb. ağır şartların, uygulamanın yürürlüğe giren son halinde yer almadığını” söyledi.

Bayrak ;  “Normal ehliyet ile stajyer ehliyet arasındaki tek farkın; normal ehliyetlilerin 100 ceza puanını doldurduklarında ehliyetlerine el konulurken, stajyer ehliyetlilerin 75 ceza puanını doldurduklarında ehliyetlerini kaybedecekleri olduğunu, bu konunun da biraz daha dikkatli araç kullanmayla ve trafik kurallarına uymakla rahatlıkla aşılabileceğini ifade etti.

Yılbaşından sonra ehliyet sınıflarının değişeceğini, eğitim sürelerinin uzayacağını ve taban fiyat uygulamasının getirileceğini, dolayısıyla maliyetlerin yükseleceğini, bunun da kurs ücretlerini arttıracağını belirten Sedat Murat Bayrak  ehliyet adaylarını, yılbaşından önce kayıtlarını yaptırarak mağduriyet yaşamamaları konusunda uyardı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?