logo

reklam

Seçimlere dair

 

Km olarak memleketten uzağız ama  gerek ruhen gerekse teknolojinin nimetleri vasıtasıyla her gün memlekette uyanıp-kalkıyoruz.

Ve tabi ki gündemi de yakından takip ediyoruz.

Ortalık pespembe değil. Maalesef  toz-duman!..

Sanıyorum ki ülkemiz böyle bir seçim öncesi yaşamamıştır ve bir daha da yaşamayacaktır. ALLAH yaşatmasın!..

Ülke geneline pek girmeyeceğim ben. GİRESUN geneline değineceğim.

Açık söylemek gerekirse GİRESUNLU olmaktan bir kez daha gurur duydum.

Gerek Giresun gerekse ilçelerindeki seçim sürecine bakarsak çok ilkeli ve seviyeli bir seçim maratonu yaşıyoruz.

En başta Giresun'u ele alırsak; Her 3 partinin adayı da değerli insanlar. Hiç birisi diğerine çamur atmadan eşit koşullarda mücadele ediyorlar.  AK Partinin adayı Prof. Dr. Yılmaz Can Hocanın tek dezavantajı, Canikli'nin adamı olmasıdır. “Üniversite olmadı, Belediye olsun” diyerek tepeden  inme aday yapıldı. Ancak benim gözlemlerime göre Yılmaz Hoca seçimden 3. olarak çıkar.

Gelelim M.H.P'nin adayı Dr. Orhan Erzurum'a. Gerçekten değerli bir insan. Çokta iyi projeleri var. Ve tabi yerel Giresun Medyasını da arkasına aldı. Çok kuvvetli bir rüzgar estiriliyor. Giresun Belediye Başkanlığına layık mı derseniz “EVET” layık derim. Ancak karşısında Kerim Aksu gibi bir marka var ve bu yüzden bence seçimin 2. si olur.

 

Ve Kerim AKSU…

Kim ne derse desin bana göre Kerim Aksu, çok başarılı bir Belediye Başkanlığı dönemi geçirdi. Gerek duruşu, gerek karakteri ve projeleriyle Kerim Aksu tartışmasız bu seçimin galibi olacaktır.

Hem de CHP Giresun İl Örgütünün çalışmamasına rağmen. Ve gelecek dönem Kerim Aksu seçildiği takdirde, Ki yine seçileceğine inanıyorum. Daha başarılı bir dönem geçirecektir.

 

TİREBOLU

Giresun'dan sonra memleketim Tirebolu'ya değinmek istiyorum. Tıpkı Giresun merkez gibi Tirebolu'da da çok seviyeli bir seçim dönemi yaşanıyor. Her üç adayın üçü'de Tirebolu'yu yönetmeye layık değerli insanlar.

Ancak Burhan TAKIR, artık kendini ve partisini aşmış bir MARKA  olmuş.

Ve bilhassa da ikinci döneminde mükemmel bir başkanlık yaptı. Koltuğa iyice ısınmış, işi tam öğrenmiş durumda. Her kesimden insanla iletişimi çok iyi. Bu yüzden Tirebolu'yu kesin Burhan TAKIR alır…

Ve bir tavsiye de bulunacağım; Burhan Takır, Ankara'ya CHP genel merkezine çağrılarak, partinin kurmaylarına HALK ile İLETİŞİM konusunda KURS vermelidir. CHP'lilerin gerek Burhan Takır gerek Kerim Aksu'dan öğrenecekleri çok var!..

Çünkü CHP'lilerin halk ile arasında görünmez bir BUZ DAĞ'ı var. Halkın anlayacağı dilden konuşamıyorlar. İşte bu yüzden Aksu ve Takır'dan DERS almalıdırlar diyorum.

 

ESPİYE'ye gelince MHP adayı İbrahim Önal tartışmasız seçimin favorisidir.

 

GÖRELE'de işler karışık!..

Giresun genelinde en çok çekişmenin yaşanacağı yer kesinlikle Görele'dir. Bence AK Parti, Melikoğlu'nu çok kolay harcadı. Ama bu hatalarını seçimi kaybederek ödeyecekler. Kıyasıya bir çekişmenin yaşanacağı Görele'de şu veya bu kişi kazanır diyemiyorum ama gönlüm Melikoğlu'ndan yana. Zira bir insan bu kadar kolay harcanmamalıdır.

 

BULANCAK'ta seçim Recep Yakar ile Fatma Cevahir Canik arasında geçer.

KEŞAP'ta favorim AK Partili  Mehmet Emür. Hepinizce malum ki halkımız yerel seçimlerde partiden ziyade adaylara oy veriyor. Bu faktörü göz önünde bulundurursak Emür ismi Keşap'ta silip-süpürür.

 

PİRAZİZ'de favorim MHP'li Uğur Melikoğlu. Onu Hayri Özdemir  zorlar.

Batı'daki Piraziz'den sonda doğudaki EYNESİL'e geçelim. Burada  MHP'li Halil Cansız ile AK Partili Coşkun Somuncuoğlu'ndan birisi seçilir.

Tahminde zorlandığım yerlerden birisi de ŞEBİNKARAHİSAR. Bu yüzden isim vermek istemiyorum ve hemen ALUCRA'ya geçmek istiyorum. Burada MHP'li İbrahim Bıyıkçı ile AK Partili Asım Kaymakçı çekişirler.

YAĞLIDERE'de AK Partili Abdurrahman Kırhasanoğlu ile MHP'li Şevket Kaya çekişirler. Hangisi ipi göğüsler derseniz cevap vermek biraz zor. En iyisi sözü seçmene bırakalım.

 

DOĞANKENT'te  MHP'li Haşim Birol Tekin ve eski başkan BBP'li Nazmiye Kabadayı arasında bir çekişme yaşanır ama MHP'li Haşim Birol  Tekin aradan sıyrılır diye düşünüyorum.

GÜCE'de AK Partili aday Aytekin Geçgel ile Rıfat Bal arasında bir mücadele yaşanır ama sanırım Aytekin Geçgel galip çıkan taraf olur.

 

GÖRELE-ÇAVUŞLU'da AK Partili Fatih Duzcu ile MHP'li Hüseyin Aslan ikilisinden birisi mutlu sona ulaşır.

 

ÇAMOLUK'ta MHP'li aday Fatih Düz ile AK Partili Savaş Akarçeşme ikilisinden birisi galip çıkar.

Ülke genelindeki gibi değil de Giresun genelindeki seçim örneklerinin çoğalmasını ve hakkımızda hangisi hayırlısıysa o olsun diyorum.

 

Ancak şunu ifade etmek istiyorum; Bu yerel seçimlerde MHP aday belirlerken çok isabetli kararlar vermiş. Gösterdiği adayların çoğu seçimi kazanacak güçte. Aynı hassasiyeti diğer bölge ve şehirlerde gösterdilerse  seçimlerde bir sürpriz yaşanır. (14.03.14)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...