logo

reklam

SEÇİME DOĞRU…

Haziran 2015’de yapılacak olan milletvekili genel seçimlerine artık dört ay gibi bir süre kaldı.

Şubat ayı içerisinde partiler seçim takvimlerini belirleyerek sıcak çalışmaya başlarlar.

 Ak Parti ise zaten bir yıla yakın zamandan beri çalışıyordu.

Bilindiği gibi AK Parti’de üç dönem kriterine takılan isimler olsa da milletvekilliği için çok sayıda isim dolaşıyor dillerde.

Bu isimler içerisinde eski vekiller de var yeni isimlerde. Ancak en garanti olanlar arasında daha önce ismini Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nde ve belediye başkan adaylığında duyduğumuz Prof. Yılmaz Can var.Çünkü Can’ı gerek rektör gerekse belediye başkan adaylığında olduğu gibi milletvekilliği adaylığında da okul arkadaşı, kadim dostu Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli destekleyecektir.

Kendisi bir bilim insanı,hatta doğası siyasete uzak olmasına rağmen beyefendi kişiliğiyle kendisini geçen yerel seçimlerde aday gördüğümüz Sayın Can’ın, rektörlük seçimlerinde başlayan mağlubiyeti belediye seçimlerinde devam etmişti.

Bu bir noktada galibiyete dönüşecekse ancak Sayın Canikli’nin desteğiyle seçilebilecek bir yerden milletvekili adayı olmasıyla gerçekleşebilir.Bunu da Sayın Can’da Sayın Canikli’de bilmektedir.

***

Dolayısıyla bana göre Giresun merkezin en güçlü adayı Yılmaz Can olacaktır. Kaldı ki Can, her ne kadar belediye başkanlığını kazanamamış olsa da  genel seçimler için önemli bir zemin hazırlamıştı.

Zaten asıl amaçta buydu gibi geliyor bana.

AK Parti’de Giresun merkezin adayı tahminlerimiz doğrultusunda Sayın Can ise doğu ve batı bölgesinin adaylı kimler olabilir.

Sayın Canikli, Yılmaz Can örneğinde olduğu gibi çok vefalı bir yönü var. Bundan dolayıdır ki Yerel Seçimlerde  Bulancak’ta aday gösterilmeyince partisine küsmeyen ve hatta adayının yanında duran Kadir Aydın’da unutulmayacaktır. Aydın’ın, şimdiden müsteşar olması da bunun bir belirtisidir. Çünkü kimse bakanlık süresinin bitimine 4 ay var diye  müsteşar yapılmaz.

Giresun’un doğu tarafında ise ismi geçen en güçlü isim Mustafa Demirci gibi görünüyor. Mustafa Demirci, son birkaç aydır bunun her alanda çalışmalarını yürütüyor. Gerek Caniklİ ile ilişkilerini iyi tutan Demirci, hala AK Parti’de etkisi devam eden Cumhurbaşkanı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Tabi ki bu bizim sadece ön görülerimiz. Elbette ki AK  Parti’de bir çok isim çıkacak fakat daha önce olduğu yine aday belirlemesinde Sayın Nurettin Canikli etkili olacaktır. Bizde Sayın Canikli’den yola çıkarak muhtemel adayları değerlendirdik.

Eğer adayları belirleyecek olan Canikli değil de ön seçim olsaydı farklı isimlerden söz edebilirdik.

***

CHP’de ise  AK Parti’de olduğu kadar aday bolluğu yaşanmayacak gibi görünüyor.

CHP’deki yarış sadece birinci sıra yarışı olacaktır. İkinci belki ama üçüncü sıra CHP’de yine şansız olarak görünüyor.

Resmi olarak ilk adaylığını açıklayan ve adaylık için İl Başkanlığı’ndan istifa eden Eşref Karaibrahim oldu.

Diğer isim ise mevcut milletvekili  Selahattin Karaahmetoğlu.

CHP’de henüz net bir şey yok ama muhtemelen adaylar ön seçimle belirlenmesi bekleniyor.Karaahmetoğlu ön seçim olması halinde en şanslı aday gibi görünüyor. Çünkü, milletvekilli olduğu günden beri haftanın üç gününü seçim bölgesine ayırıyor. Kendi ifadesiyle yazıyorum ki yaklaşık 4 yılda 400 köy ziyareti gerçekleştirdi.Her ilçeye onlarca defa gitti. 2 bin 500 defa cenazesi ve düğünü olanları aradı.Bununla da yetinmedi gezi ve ziyaretlerinde edindiği bilgileri soru önergesine çevirip 371 defa soru önergesi verdi.550 milletvekili arasında soru önergesi veren ilk 30 milletvekili arasında yerini aldı. İl ve ilçelerde esnaf ziyaretlerinin ise sayısı belirsiz.

Halkımızın en çok istediğinin kendisinden kopmayan ve her daim kendisine ulaşabildiklerini tercih ettiğini göz önüne alacak olursak oldukça şanslı görünüyor.

***

MHP’de ise görünen ilk ve güçlü aday eski il başkanı Dr. Orhan Erzurum.

 

Dr. Orhan Erzurum’da Yerel Seçimlerde aday oldu. Belki başkan seçilemedi ama çok uzun yılların ardından Belediye meclisine üye seçtirebilecek oyu aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...