Giresun

SAYGI ÖZTÜRK GİRESUN ÖZEL İDARESİ’Nİ YAZDI

Gazeteci ve Sözcü Gazetesi köşe yazarı Saygı Öztürk, son köşe yazısında, Giresun’da yaşanan afet ve sonrasında yaşananları yazdı.
Afet sonrası faturanın Dereli Kaymakamı ve Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Taşkın’a kesildiğini ifade eden Öztürk, “İl Özel İdaresi’nin 126 milyon lira borçlanmasının sorumlusu olarak Genel Sekreter gösterildi. Oysa asıl sorumlunun sürekli “Şunu yapın, bunu yapın” diyen siyasetçiler ve onların her isteğini yerine getiren valilerdir” dedi.
Saygı Öztürk, CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci’nin 5 askerin sel sularına kapılarak kaybolduğu menfezlerin çökeceği uyarısında bulunduğunu “hatırlatarak “ Bunu dikkate almayanlar, gereğini yapmayanlar hakkında ne yaptınız?” diye sordu.
Öztürk yazısında, İl Genel Meclisinin Vali Dursun Ali Şahin döneminde 22.5 milyon TL,  Vali Hasan Karahan döneminde 24 milyon 160 bin lira, Vali Harun Sarıfakıoğlu döneminde ise 10 milyon daha borçlandığını, bu borçların katlanarak 126 milyon liraya ulaştığını belirtti ve şöyle yazdı:  “Araştırıyorsunuz, AKP’li iş insanlarının iş makineleri kiralanmış. Tamir edilemediği için kirası tıkır tıkır işlemiş. Bakıyorsunuz “Çok şey bilen!” vali çakıl ocağı açtırmış, parke taşı üretmeye kalkmış. Çalıştıramayınca zarar üstüne zarar. Devletin malına sahip çıkmak yerine bu kadar keyfi kullanan valiler için hiç yaptırım olmayacak mı? Olmuyor. Ne oluyor, tüm sorumluluk gariban kamu görevlisinin üzerine yıkılıyor, düne kadar “Şunu da yap, bunu da yap” diyen siyasiler, şimdi Özel İdare Genel Sekreteri’ni hedef almış.

İl Özel İdaresi’nin yetkili organları İl Genel Meclisi, İl Encümeni ve validir. Genel sekreterin borçlanmada ya da becayişte yetkisi yoktur. Bunu milletvekilleri de biliyor. Ama işin içinden siyaseten sıyrılmak adına “Görevden alınma bakanın takdiridir. Ama neşter vurulması gerekiyordu” diyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir