AktüelGiresun

SALİHA YAYLA:İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BASKI ALTINDA

Çağdaş Gazeteciler Dermeği Giresun İl Temsilcisi Saliha Yayla, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Anayasa mahkemesinin verdiği kararıyla 92 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmesini değerlendiren yazılı bir basım açıklaması yaptı. Yayla açıklamasında, “bu kararın ortaya çıkmasında çabası olan Anayasa Mahkemesi yargıçlarının, basın ve ifade özgürlüğü konusundaki değerlendirmeleri önemli bir içtihat olarak değerlidir, takdiri hak etmektedir” dedi.

Yayla, cezaevlerinde halen 30 dolayında gazeteci bulunduğunu belirterek bu durumu “ basın ve ifade özgürlüğünün ağır baskıda olduğunun en açık göstergesi” olarak nitelendirdi.

ÇGD Temsilcisi Saliha Yayla açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Yine bilinmektedir ki, çok sayıda gazeteci, yazar, çizer hakkında yüzlerce dava devam etmektedir. Bu meslektaşlarımız tutuksuzdur ama önemli zamanlarını mahkeme salonlarında ifade vermekle geçirmektedirler ve içeri girme tehdidi altındadırlar.

Ve yine bilinmektedir ki, Can Dündar ve Erdem Gül hala yazdıkları haberler nedeniyle tehdit altındadırlar çünkü dava devam etmektedir.

Dündar ve Gül hakkında bu olumlu kararın çıkmasında elbette uluslar arası meslek örgütlerinin, Türkiye’de de Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) ve Gazeteci Örgütleri Platformunu (G-9) oluşturan basın meslek örgütlerin etkinliklerinin önemli katkısı olmuştur.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) de içinde yer aldığı GÖP ve G-9’un basın ifade özgürlüğü mücadelesi kuşkusuz her koşulda devam edecektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir