AktüelGiresun

SALİHA YAYLA ÇGD TOPLANTISINA KATILDI

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin  (ÇGD) Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan geleneksel ödül töreninde 2014 yılında örnek çalışmalarıyla başarıları göze çarpan gazetecilerin yanı sıra, dayanışma ve onur ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül Törenine  ve ardından açılan toplumsal olayların sergilendiği Resim Sergisi’ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere basın ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı. İl Temsilcisi Saliha Yayla da törendeydi.10460361_1596512550588698_5665654363997230685_n

Törenin açılış konuşmasını yapan ÇGD Genel  Başkanı Ahmet Abakay, “Ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü ayaklar altında” diyerek şunları söyledi:

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ AYAKLAR ALTINDA

“ İfade özgürlüğünde afrika ülkelerinin gerisindeyiz. Gazetecilere karşı dava açma konusunda Cumhurbaşkanımız  rekor üzerine rekor kırıyor. Halkın hakkı için görev yapan gazeteciler, meydanlarda polis şiddetine uğruyor. Bu iktidar döneminde medya adeta devletleştirildi, KİT haline getirildi. Bağımsız gazeteciler yerine sırtını iktidara dayayan ‘Saray gazetecileri’nin sayısı her geçen gün artıyor. Yaşasın, basın ve ifade özgürlüğü”

                  10422592_1596512217255398_4332357118160123_n            YALNIZCA HORTUMU KESECEĞİZ

Törende bir konuşma da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.  “Türkiye’de iki tür medya var” diyen Kılıçdaroğlu da şunları dile getirdi:

“Bir grup kendi düşüncesini savunuyor, bağımsız gazetecilik yapıyor. Bir grup daha var, o da havuz medyası var. Havuz medyasının parası pulu var. Hatta kamu bankasına bana 2 milyon dolar gönder diyen gazete patron var.  Bizim bir arkadaşımız ‘o gazetelere el koyacağız’ dedi. Hayır o gazetelere el koymaya gerek yok. Yalnızca hortumu keseceğiz.”

SERGİ AÇILIŞINI DEMİRTAŞ YAPTI

Törende konuşan HDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da basın ve ifade özgürlüğünün önemine değinerek, ÇGD’yi kutladı ve “Çoğu basın emekçisini yakından tanıyorum. Davalarına girdim, zorluklarını biliyorum” dedi. Resim Sergisi’nin açılışını yapan  HDP Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, toplumsal olayların sergilendiği etkinliğin çok anlamlı olduğunun altını çizdi.  Gündemi de değerlendiren D emirtaş “Sayın Erdoğan’ı başkan yapmayacağız” dedi.

ONUR ÖDÜLÜ SOMA’YA

ÇGD Özel Onur Ödülü'ne, Soma'daki maden kazasından sonra sedyeye yatırılırken "Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin" diyen maden işçisi Murat Yalçın ve ölen ağabeyi Nuran Yankın'ın bedenine sararak taşıdığı battaniyeyi "ihtiyacı olan başka biri kullanır" diyerek Kızılay'a iade eden, maden işçisi Ahmet Yankın, layık görüldü.

ÇGD'NİN DAĞITTIĞI ÖDÜLLER ŞÖYLE

"Uğur Mumcu Gazetecilik Ödülü Birgün'den Uğur Koç'a, Mustafa Emekçi Haber Ödülü Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'ya, Rafet Genç Haber Ödülü Hürriyet'ten Nurettin Kurt'a, Behzat Miser Haber Ödülü Yurt'tan Seda Bugari'ye, Yılın Haber Ödülü Ferit Demir – DHA, İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü Yurt'tan Altan Burgucu'ya, Fotoğraf Ödülü DHA'dan Ümit Kozan'a, Karikatür Ödülü Cumhuriyet'ten Musa Kart'a, Röportaj Ödülü Milliyet'ten Ömür Ünver'e, Mahmut Tali Öngören Televizyon Program Ödülü CNN Türk'ten Göksel Göksu ve Caner Emre Kınacı'ya, Selçuk Altan Anısına Televizyon Haberi Ödülü Habertürk'ten Anıl Ergün ve Volkan Nakiboğlu'na, Televizyon Programı Ödülü Kanal D'den Cüneyt Özdemir ve Kenan Taş'ın hazırladığı 5N 1K programının "Gazze" ve "Maden" bölümlerine verildi.

Televizyon Belgeseli Ödülü, NTV'deki Mete Çubukçu'nun NTV Pasaport Programı'nın "Sınırda Savaş" bölümü layık görüldü.

İnternet Medyası ödülü BBC Türkçe'den Çağıl M. Kasapoğlu'na, Yerel Basın Ödülü Batman Çağdaş'tan Arif Arslan, Bursa Hakimiyet'ten Rabia Deniz, Anayurt'tan Saniye Doğukan ve Tunceli Emek'ten Hüsnüye Karakoyun'a, Yerel Televizyon Ödülü de Bursa LINE TV'den Kübra Ulutaş ile VTV Antalya'dan Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan'a verildi.

 ÇGD Dayanışma Ödülü ise DİSK'e bağlı Dev. Sağlık – İş üyesi, Maltepe Hastanesi taşeron işçilerine layık görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir