logo

reklam
10 Eylül 2015

SALİH YAYLA GİRESUN28HABER İÇİN YAZDI

SİLAHLAR SUSSUN, YAŞAM KONUŞSUN

Giresun28haber sitesinde (bu sitede) ilkyazımı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yazdım. Elbette ki barışı yazdım. Barışı, kardeşliği… Savaşlar olmasın, çatışma, kan, gözyaşı, ölümler son bulsun dileğinde bulundum.

Ancak ne üzücü ki savaşlar, çatışmalar sürüyor. Dünyada da, ülkemizde de çatışmalar, kan, gözyaşı, ölümler yaşanıyor. Anneler ağlıyor, evlatlarını toprağa veriyor. Gerek güvenlik güçlerinden gerekse sivil halktan yaşamlar yok oluyor.
Elbette ki bu olumsuz gelişmeler hayatımızı derinden etkiliyor, üzüntü yaşıyoruz. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun, hangi görevde olursa olsun, ırkı, dini, cinsiyeti ne olursa olsun insanlar ölmesin, öldürülmesin.
Sorunlar ne olursa olsun bu çağda sağlıklı bir diyalogla meselelere çözüm bulunabilir. Savaş yıkım demek, savaş yoksulluk, savaş felaket demek. Özellikle de analar için dayanılmaz bir acı demek.  
Aklım erdiğinden bu yana ülkemizde aralıklarla çatışmalar yaşanıyor. Hükümetler geldi geçti, çatışmalar hep sürdü. Bazen duraksadı ama genelde kan, gözyaşı, ölümler, acılar gündemde yerini aldı. 

 

En son da 7 Haziran genel seçimlerinden sonra patlak verdi. Halen de sürüyor. Güne hep ölüm haberleriyle uyanıyoruz. Suruç’ta patlayan bombayla 33 gencimizi yitirdik. Bu katliamla başlayan çatışmalar artan hızla sürdü ve çok sayıda insanımızı sonsuzluğa uğurladık. Toplum olarak yas halindeyiz. 
Kuşkusuz bu çatışmalar son bulsun, ölümler olmasın, ülkemiz aydınlığa çıksın istiyoruz. Çatışmalar toplumda travma yaratıyor. Ekonomik, sosyal, politik her alanda gerginlik had safhada. Olaylar, durumlar karşısında siyasiler de kavga halinde malumumuz. 
Ülkemiz demokrasi gereği TBMM’den yönetiliyor. Ancak biliyoruz ki 7 Haziran seçimleri sonucunda tek başına iktidar olan bir parti olamadı. Bu halk bu kez koalisyonda karar kıldı. Ama koalisyon da kurulamadı, şimdi tekrar bir seçim gündemde. Bir sorun olmazsa 1 Kasım’da sandık başındayız. 5 ay gibi kısa bir aradan sonra yeniden oy kullanacağız. 

 

Yüksek siyaset yapmayacağım. Nasıl olsa siyasetçiler bunu yapıyor. Benim temennim; ülkemiz için en doğru olan olsun. Bu ülke halkının huzur içinde yaşayacağı, kardeşliği, barışı, adaleti inşa edecek, insanca yaşamı sunacak bir iktidar göreve gelsin. Demokrasi kazansın.
Kötü günlerin bir an önce sona ermesi, gözyaşlarının dinmesi temennisiyle… 

 

Stefan Zweig bir sözüyle bitirmek gerekirse; "Birisi barışı başlatmalı tıpkı savaşı başlattığı gibi"

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?