Giresun

SAHTE SAVCI VE POLİSLER NASIL DOLANDIRIYOR?

İl Emniyet Müdürlüğü ilimiz muhtelif yerlerinde meydana gelen telefonla dolandırıcılıkla ilgili bir bülten yayınladı. Emniyetten konuya ilişkin yapılan açıklamada, ilk sırada kendisini ‘savcı’ olarak tanıtan kişinin Şebinkarahisar’da N.K. isimli kişiye, hesabına 25.000 bin lira yatırması istemesi yer aldı.

Buna göre; kendisini Savcı olarak tanıtan şahıs, N.K’ya hesabının terör örgütü üyelerinin eline geçtiğini, bankadan parasını çekmeye çalıştıklarını, verilen hesap numarasına 25.000 TL yatırması durumunda bu şahısların parayı çektikleri sırada yakalanacağını söyledi.

N.K’yı dolandırılmaktan para yatırmak üzere gittiği sırada banka görevlilerinin uyarısı üzerine soruşturma başlatılarak İstanbul’da yaşayan F.B isimli kişi tespit edildi

Emniyet Müdürlüğü’nün yayımladığı bültende,diğer olaylar şu biçimde anlatıldı:

 Şebinkarahisar İlçe Emniyet Müdürlüğümüze müracaatta bulunan İ.H.İ., kendisini telefonla arayarak Polis ve Savcı olarak tanıtan şahısların İkametinde bulunan ev telefonuna kimliği belirsiz şahıslar tarafından internet bağlantısı yapıldığını, bu şahısları yakalamak üzere olduklarını ve şahısların talimatları doğrultusunda A.T. adına bir bankanın Şişli Şubesine 8.300 TL para yatırdığını beyanla  şikayette bulunmuş , görevlilerimiz tarafından konu ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile irtibata geçilerek, A.T. isimli şahıs ile  olaya karıştığı tespit edilen H.K. ve Ş.T. isimli şahısların Şişli Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyon neticesinde yakalanması sağlanmış, H.K. ve Ş.T. isimli şahıslar çıkarıldıkları adli mercilerce  tutuklanmıştır.

Şebinkarahisar İlçe Emniyet Müdürlüğümüze müracaatta bulunan M.Ö., kendisini arayarak polis olarak tanıtan ve  babası  A.Ö.’e ait kredi kartının çalındığını, babasına ulaşmaları gerektiğini beyan eden şahsın babasına ait cep telefonu numaralarını aldığını, daha sonra kendisini tekrar arayan şahsın talimatları ile ilçemizdeki banka şubesine  giderek kendisine verilen hesap numarasına 670 TL parayı yatırdığını, kendisini dolandıran şahısların Bulancak ilçesinde bulunan babasını da aradıklarını, babasının da bu şahıslara 3.750 TL havale yaptığını öğrendiğini beyanla şikayette bulunmuş, konu ile ilgili olarak görevlilerimizce yapılan araştırmada paranın K.E isimli şahsa ait kredi kartı hesabına yatırılmış olduğu tespit edilmiş, Cumhuriyet Savcısının talimatları ile  Adana Emniyet Müdürlüğü ile irtibata geçilerek  olayın şüphelileri K.E. ve R.C. isimli şahısların yakalanması sağlanmıştır.

Müdürlük, halkın bu  tür olaylara karşı daha dikkatli ve duyarlı olmalarını, kendilerine polis ve savcı olarak tanıtan kişilerin yapmış olduğu aramalara riayet etmemelerini ve ivedilikle 155 polis İmdat telefonunu arayarak bildirmelerini istedi.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir