Giresun

Rektörlük binası için yargı Vali’ye ‘dur’ dedi

Giresun Üniversitesi’nin Kale mahallesindeki tarihi rektörlük binası için yargıdan ilk kararın ‘yürütmeyi durdurma’ şeklinde çıktığı öğrenildi. Kararla ilgili üniversiteden ayrıntılı açıklama bekleniyor.

Bölge İdare Mahkemesi bina için tahsisin kaldırılması talebini görüştü. Karar üniversitenin lehine çıktı. Mahkeme yürütmenin durdurulmasını istedi.

Bilindiği gibi rektörlük buradaki aralarında KARASAM’ın da olduğu birim ve bölümlerini kapatarak veya taşıyarak binada DOKA’dan alınan destekle onarım başlatmıştı. Bu sırada binayı üniversiteden almak isteyen Vali Enver Ünlü, binanın amaç dışı kullanıldığı gerekçesiyle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına talepte bulunmuş ve bina Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmişti.

‘BİNAYI ALAMAZSIN’ KARARI
Bu süreçte Giresun Üniversitesi Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açarak itiraz etmişti. Yapılan duruşmada tarafların sunduğu belgeler üzerinde karar veren mahkeme idarenin ‘tahsisin kaldırılması’ talebini ret etti. Ve üniversiteyi haklı bularak bina için yapılan işlemlerin durdurulması kararını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir