GiresunManşet Üstü

REKTÖR’E EN ANLAMLI ÖDÜL…

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB), Ahilik Haftası nedeniyle Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’a, “Ahilik Onur Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. 
Rektör Attar'a, düzenlenen törenle Ahilik kaftanı giydirildi.Plaketi ise Kızılay Başkanı Mürvet Şensoy sundu.

 

d0b7202c8d

 

ALİ KARA: GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE 

GESOB Başkanı Ali Kara, törende yaptığı konuşmada, Giresun Üniversitesi’nin son dönemde hızla gelişip  büyüyerek, gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde yıldızının parladığuna dikkat çekti. Sayın Rektörün; Giresun ve Giresun Üniversitesi’nin Giresun’a katkısı yönündeki hassasiyeti çok yüksek ve bunun getirdiği katkılar çok büyüktür" diyen Kara, "Bugün Giresun Üniversitesi; 2014-2015 öğretim yılında lisans programlarında %99,27’lik rekor tercih ve doluluk oranı, son iki yılda %300 artan akademik personel oranı ve dünyanın 30’dan fazla ülkesinden 1.000’e yaklaşan uluslararası öğrenci sayısı gibi verilerle yeni bir üniversite olmasına rağmen ülkemizin hızla büyüyen ve gelişen örnek üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Öğrenci mevcudu 25 binleri geçmiştir. 100 bin nüfuslu bir şehirde bu mevcuda ulaşmak çok büyük bir başarıdır.
Yine; 2013-2014 bütçesini ek bütçe görüşmeleriyle 60 milyon TL’den 110 milyon TL’ye çıkaran Giresun Üniversitesi’nin bu denli hızlı büyümesinin arkasındaki çaba takdire şayandır" şeklinde konuştu.

Kara, konuşmasında Rektör Aygün Attar'ın Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde eğitim gören Tıp Fakültesi öğrencilerinin Giresun’da eğitim-öğretimlerini sürdürmelerini sağladığına dikkat çekerek,  "fakültenin 2012'de 12 oln Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi sayısı bugün 50 sayısını geçmiştir. Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) ve ek hizmet binasında aylık 7 bin Giresunlu sağlık hizmeti alırken, birçok ameliyatta başarı ile yapılabilmektedir. Çok yakın bir gelecekte açık kalp-damar ameliyatlarının dahi yapılacağı bir Tıp Fakültemiz olacaktır" dedi.

05c4e31835"GRÜ GİRESUN'UN GURUR KAYNAĞIDIR" 

Ali Kara, şunları söyledi: "Giresun tarihinde bir ilke imza atılarak 55.000 metrekarelik kullanım alanına sahip modern amfileri, derslikleri, laboratuvarları ve gelişmiş donanıma sahip mekanlara kavuşan üniversitemiz, yeni dönemde yeni binalarında öğretime başlama heyecanını yaşamaktadır. Unutulmamalıdır ki; yapımı ve kullanıma hazır hale gelmesi 2 yıl olarak planlanan bu modern eğitim tesisleri Sayın Rektörümüzün girişimleri ve üstün çabalarıyla 1 yıl gibi kısa bir sürede eğitim-öğretime hazır hale getirilmiştir.
2014-2015 eğitim-öğretim yılında derslerin

 13 Ekim 2014 tarihinde başlatılacak olmasına yönelik düzenleme ise; bu yıl Kurban Bayramı’nda öğrencilerimizin aileleriyle birlikte olma istekleri ve mağdur olmamaları durumu da düşünülerek alınmış bir karardır. Bu konuda, YÖK tarafından belirlenen 14 haftalık kış yarıyıl eğitim-öğretim süresinde herhangi bir kısalma söz konusu olmayacağı bizzat üniversite tarafından açıklanmıştır. Yani öğrencilerin Giresun’da bulunma sürelerinde herhangi bir kısalma söz konusu olmayacağından, endişe duyulan Giresun ekonomisine katkı azalması gibi bir şey de söz konusu değildir. Aksine bu ayarlama, bayram tatili nedeniyle ilimizden ayrılacak öğrencilerin, eğitim-öğretim dönemi başladığında kesintisiz bir şekilde Giresun’da kalmalarına neden olacağından, Giresun ekonomisine daha fazla katkı yapacaktır.
Sürekli halkımızla, sivil toplum kuruluşlarıyla, basın mensuplarıyla ve resmi kurumlarla yakın ilişkiler içerisinde olan Giresun Üniversitesi özellikle son iki yılda elde ettiği başarılarla; tüm ülke gündeminde gerek yazılı, gerekse görsel basında geniş yer almış, bu başarılar tüm Giresunluların gurur kaynağı olmuş, bilim çevrelerinin takdirini kazanmıştır".

İŞTE ATTAR'A ÖDÜL VERİLME GEREKÇESİ: AHİLİK ANLAYIŞI İÇİNDE DAVRANARAK

ULUSAL VE ULUSLARARASI  DÜZEYDE BAŞARILARIYLA GİRESUN'U TEMSİL EDİYOR…
"Ahilik kültür ve felsefesi toplumsal yaşamın ortak paydaşı olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, çalışkanlık, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, çömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir" diye konuşan GESOB Başkanı Ali Kara, Rektör Attar'a neden Ahilik Onur Ödülü verildiğini ise şu sözlerle açıkladı: "Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan sanatı-bilimi geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, nefsin terbiyesini benimseyen sevgi, saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alan, devleti koruyup kollayan ahilik kültürünün tanıdığı evrensel değerler bugün tüm insanlığın ortak arayışını oluşturmaktadır.
Giresun Üniversitesi Rektörü Sayın Aygün ATTAR’ın ahilik anlayışı içerisinde ulusal ve uluslar arası düzeyde ödüllerle takdir edilmesi ve çalışkanlığı Giresun halkı gibi bizleri de son derece mutlu etmektedir.
Gerek yerel, gerek ulusal ve uluslararası arenada layık görülen bu ödüller; sadece üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Sayın Aygün Attar’ın şahsına verilmiş ödüller olmayıp, çok büyük bir aile olan Giresun Üniversitesi Kurumuna, dolayısıyla da üniversitenin bugünlere gelmesinde ona büyük destek veren Giresunumuza ve Giresun Halkımıza verilmiş ödüllerdir."
Konuşmaları ardından Ahilik Onur Ödülü'nü Kızılay Giresun Şube Başkanı Mürvet Şensoy Rektör'e  takdim ederken, Ahilik kaftanını da Giresun Mimarlar Odası Başkanı Serdar Demirkan ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Arzu Topuz giydirdiler.
ATTAR: GİRESUN ÜNİVERSİTESİ GİRESUNLULARIN ESERİDİR.YANIMIZDA OLMANIZ BİZE GÜÇ VERİYOR…
Prof. Dr. Aygün Attar ise yaptığı konuşmasında; “Giresun’a değer ve katkı veren, Giresun’un en büyük STK birliği çatısı altında toplanan tüm esnaf ve sanatkar odaları temsilcilerimizi üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Türk Milleti'nin en güzel duygularını ve tüm ahlaki unsurlarını, içinde barındıran, sosyal hayata dair çalışkanlık, dürüstlük ve saygının en yüksek düzeyde hissesildiği Ahilik kültürünün yaşatılması için çaba gösteren sizleri gönülden kutluyorum. Bu hafta dolayısıyla şahsıma ve şahsımda üniversitemize gösterdiğiniz nezaketinize teşekkür ediyorum. Biliyorum ki; kurulması için büyük fedakarlıklarda bulunduğunuz ve kurulduktan sonra da her zaman yanında yer alarak her türlü desteği vermeye devam ettiğiniz Giresun Üniversitesi sizlerinde eseridir. Sizleri yanımızda görmek bizlere güç veriyor.
Bu vesileyle üniversitemizin bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan ve şu anda burada bulunan akademik ve idari personellerimize de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Üniversitemizin geldiği nokta hepimizin ortak başarısıdır” diye konuştu.

99552c71f6
Törene, GESOB Başkanı Ali KARA ve birliğe bağlı esnaf ve sanatkar odaları il ve ilçe başkanları, Giresun Mimarlar Odası Başkanı Serdar Demirkan, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Arzu TOPUZ, Kızılay Giresun Şube Başkanı Mürvet Şensoy, Giresun Gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram  üniversitemiz akademik ve idari personelleri ile basın mensupları yoğun katılım gösterdiler.
Tören programı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir