EğitimGiresun

REKTÖR YILMAZ CAN ‘ADALETLİ YÖNETİM’ SÖZÜ VERDİ

26 Temmuz’da Giresun Üniversitesi rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Yılmaz Can, basın mensupları ile bir araya gelerek üniversite hakkında bilgiler verdi.

Görevi süresince akademisyenler arasında hiçbir ayrım gözetmeyeceğini, siyasi görüşü, duruşu ne olursa olsun akademik haklara saygılı olacağı sözünü veren Rektör Can.”isterse bana küfretsin, sövsün ne yaparsa yapsın ben onun hakkını vereceğim. Bunu neden söylüyorum; ben, Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde profesörlüğünü tam 7 yıl geç almış birisiyim. Ben bana yapılanları başkasına yapmayacağım kesinlikle” dedi.

Giresun Üniversitesinin tercih edilebilmesi için eğitimin seviyesinin yükselmesi fiziki alt ve üst yapının güçlenmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz Can, “üniversiteyi iki kampüste toplamak istiyoruz. Bunlardan birisi Güre Yerleşkesi ve burada Fen, Sosyal ve Mühendislik birimleri olacak. İkinci kampüs ise şu anda Aksu vadisinde Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılıyor gerçekleşme oranı yüzde 95 ve bize verilen bilgilere göre Haziran ayında taşınacağız. İkinci kampüsü de hastanenin yanında düşünüyoruz. Orada sağlıkla ilgili akademik birimlerini de orada toplamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Güre kampüsünde ıslah etmek, geliştirmek ve büyütmek gerekiyor” diyen Prof. Dr. Can, FİSKOBİRLİK’in entegre tesislerinin bulunduğu 64 dönüm araziyi almak istediklerini belirterek, “FİSKOBİRLİK yetkilileri ve başkan ile üç kez görüştüm, valimiz ve belediye başkanımızla birlikte. Görüşmelerimizde belli bir noktaya kadar geldi ve inşallah uzlaşıyla sonuçlanacak böylelikle o araziyi üniversitemize katmayı istiyoruz. Entegrenin yerini üniversiteye dahil ettikten sonra sahile anayolun üzerine bir giriş kapısı başka illerde olduğu gibi çünkü şu andaki giriş üniversitemize yakışmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“DİŞ HEKİMLİĞİ GİRESUN’DA OLMALI”
Aygün Attar döneminde kurulan ancak Bulancak’a kağıt üstünde taşınan Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili de konuşan Can, şunları söyledi: “Şehrin bazı yerlerinde arsalarımız var Aksu’daki ikinci kampüs için TOKİ ile takasa girerek Diş Hekimliği fakültesini almak istiyoruz. Ben buranın çocuğuyum yanlış bir şey yaparak iz bırakmak istemiyorum. Bulancak’a söz verilmiş ama Bulancak’a teknik bilimlerin ilgili programlarını götürürüz orada organize sanayide var öğrenciler stajda görürler böylelikle 500 öğrenci alırız ama bin 500 öğrenci götürürüz Bulancak’ı kesinlikle mağdur etmeyiz biz şehre tepeden bakıyoruz Diş Hekimliğinin yeri kesinlikle merkez olmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir