AktüelKültür - Sanat

REKTÖR KAFKAS İSLAM ORDUSUNU ANLATTI

Azerbaycan'ın başkenti Bakü, "Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusu" adlı uluslararası konferansa ev sahipliği yaptı. Toplantıya büyükelçi Alper tarihçi Prof. Dr.İlber Ortaylı ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar da konuşmacı olarak katıldı.

DSC_7058

Azerbaycan Diplomatik Akademisi'nde (ADA), Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Ermeni-Bolşevik işgalinden kurtarmasının 95'inci yıldönümü münasebetiyle "Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ve Kafkas İslam Ordusu" adlı uluslararası konferans düzenlendi. Konferansın organizasyonunu ADA'nın yanı sıra Türkiye'nin BaküBüyükelçiliği ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi yaptı.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Azerbaycanlı ve Türk askerlerin muharebelerde yan yana bulunmasının, iki halk arasındaki kardeşliğin en önemli tezahürlerinden biri olduğunu söyledi. Büyükelçi Coşkun, o dönemde yaşanan olayların genç nesillere aktarılmasının önemli olduğunu vurguladı.DSC_7097 DSC_7087

Büyükelçi Coşkun'un konuşmasının ardından, Osmanlı devletinin, Birinci Dünya Savaşı'na katılması ve Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'yü Ermeni-Bolşevik işgalcilerden temizlemesini anlatan bir film gösterildi.

Daha sonra Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar ve tarihçi Prof. Dr.İlber Ortaylı Kafkas İslam Ordusu hakkında birer konuşma yaptı.

Attar, "95 yıl önce yazılmış muhteşem bir tarih. İnanmış kişilerin, Azerbaycan'ı sevenlerin, bir millet olduğumuzu ortaya koyanların, Azerbaycan için canlarını, kanlarını veren Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin hikayesinin konuşulduğu bir tarihtir. Bize emanet edilen son derece önemli olan bu tarihi mirası yeteri kadar anlatmamız gerekiyor. Evini, barkını, toprağını bırakarak 1918'de Bakü'yü kurtarmak için yollara düşen, çileli bir yolculuk sonrasında Bakü'yü kurtaran, bugünleri yaşamamızı sağlayan insanların hikayesinin anlatıldığı bir tarihir" diye konuştu.

Ortaylı ise, "Birinci Dünya Savaşı'nda bu karar alındıktan sonra Osmanlı'nın çöküntü dönemiydi. Bildiğiniz gibi, Mehmet Vahdettin Han Temmuz'da tahta geçti. Eylül'de Ordu Azerbaycan'a girdiği zaman Türkiye mütarekeye gidiyordu ve o arada Ordu buraya girerek yerleşti. Böylece kurulan cumhuriyetin bir askeri temeli oluşuyor. Osmanlı'nın yurt dışındaki son zaferinin Bakü'de olması ordumuzun her zaman teşkilatlanabilirliğini gösteriyor" dedi.DSC_7140

Konferansın ardından konuklar için Kafkas İslam Ordusu hatırasına yazılmış kitaplar dağıtıldı.

Rektör Attar, konferansın ardından Azerbaycan Diplomatik Akademisi (ADA) Rektörü Prof. Dr. Hafız Paşayevayı makamında bir ziyarette bulundu.

Paşayevay'a plaket ve Giresun ve üniversite ile ilgili bilgiler sunan Rektör, O'nu Giresun'a davet etti. 

ADA Üniversitesi Rektörü de Aygün Attar'a, ADA madalyonu ve kendi yazdığı kitaplarından hediye ederek teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir