AktüelGiresun

REKTÖR GİRESUN’UN KADINLARIYLA DAYANIŞMA İÇİNDE…

Giresun Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Emine Şenel ve yönetim kurulu üyeleri; Nermin Özkaya, Aynur Kılıç, Hikmet Sezer ve Seçilay Met, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaret ederek, “Giresun’da Kadın Profili” araştırma projeleri hakkında bilgiler verdiler.

Dernek Başkanı Şenel, ziyaretteyaptığı konuşmada, Rektör Attar’ın Siirt’te 12 yaşında evlendirilerek 13 yaşında çocuk doğuran, 14 yaşında da hayatını kaybeden Kader Erbil’le ilgili tepkisine teşekkür etti. Şenel, “Sizin kadın ve çocuk sorunlarına karşı duyarlılığınızı biliyoruz. Son olarak, Siirt’te 12 yaşında evlendirilen ve 14 yaşında 2 çocuk doğuran ve evinde tabancayla vurulmuş olarak bulunan, çocuk anne Kader Eten vakıasına gösterdiğiniz tepki ve hassasiyetiniz de bunun göstergesidir.

Dernek olarak, Giresun’ da ki kadın profilinin ortaya çıkarılması, sorunların tespiti ve giderilmesi yönünde bir çalışma yapmak istiyor ve bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Yapılacak saha araştırmaları ve anket çalışmalarıyla bunu ortaya çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

523bc4da42

ATTAR: "ULUSLARAARASI KADIN SEMPOZYUMUNU DAHA GENİŞ KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Aygün Attar ise; kadın sorunlarının sadece ilimizin ve ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu belirterek, “ Töreler yüzünden her yıl dünyada 4 milyon kız çocuğu sünnet edilmektedir. Hiçbir sağlık, ahlak ve etik kurallarına uygun olmayan bu durum bir insanlık ayıbıdır” dedi.

GRÜ’nün geçen yıl UNESCO ve BM işbirliğinde gerçekleştirdiği Kadın Sorunları Sempozyumu’nun, dünya çapında ses getiren bir organizasyon olduğunu vurgulayan Rektör Attar, “ Bu yıl sempozyumu mayıs ayında, daha geniş bir katılımla tekrar gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Göreve geldiğinde ilk olarak GÜKAM’ı kurarak kadın sorunlarının doğru tespit edilmesi, araştırılması ve ortaya konulması için önemli bir adım attıklarını söyleyen Attar, Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Aygün Attar, “ Dernek olarak bu sorumluluğu hissetmeniz, emek vermeniz, ailenizden, çocuklarınızdan ve özel hayatlarınızdan fedakârlık yaparak bir şeyler yapma gayreti içinde olmanız güzel bir davranıştır. Sizi bu duyarlılığınız için öncelikle kutlar, başarılar dilerim. Üniversitemiz ve GÜKAM birimimiz bu hareketinizde size her türlü desteği vermeye hazırdır. Birlikte faaliyetlerde bulunmak sorunların çözümünde daha etkin olacaktır” dedi.

00abcf8ec6

Dernek Başkanı Emine Şenel, Rektör Attar’a ziyaretin bir anısı olarak “Kurtuluş Savaşı Kadınları” adlı bir kitap hediye etti.

Ziyaretin sonunda, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM) Müdürü Aysun Karaahmet de hazır bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir