EğitimGiresun

REKTÖR CAN’IN HEDEFİ İKİ YERLEŞKE

HABER:UFUK KEKÜL

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇİN 40 MİLYON ÖDENEK TALEBİ KABUL EDİLDİ. YER SEKA ARAZİSİ, HASTANE YANI…
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, üniversiteyi il merkezinde doğu ve batıda iki yerleşkeye toplamak için çalışma yürüttüklerini söyledi. Can, Tıp Fakültesi Morfoloji binası için bütçeye ek ödenek koydurmak için yaptıkları çalışmanın son aşamaya geldiğini açıkladı. Binanın SEKA’da yapımı süren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanına yapılması planlanıyor.

REKTÖR  CAN’IN HEDEFİ İKİ YERLEŞKE
REKTÖR’DEN GAZETECİLERE 10 OCAK ZİYARETİ

Rektör Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Giresun Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti. Beraberinde Tirebolu İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Feridinoğlu ile derneğe gelen Can, burada Başkan Bekir Bayrama çiçek takdim ederek, gazetecileri kutladı.
Yılmaz Can, yaptığı konuşmada, gazetecilerin görevlerini yapmalarına katkıda bulunacağını ifade ederek “ben verilmesinde yasal sakınca olmayan her türlü belgeyi size veririm. Şeffafım” dedi. Can “özgür basın demokrasinin hayati unsurlarından biridir. Bilişim, ulaşım ve iletişim alanında yaşanan gelişmeler basını daha da önemli kılmıştır. Toplumun doğru, sağlıklı bilgilendirilmesi hem tabii bir hak, hem de iyi işleyen bir demokratik düzen için vazgeçilmezdir. Sadece hakikatin peşinde koşan, ilkeli ve objektif bir şekilde mesleğini ifa eden gazetecileri saygıyla, sevgiyle selamlıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.REKTÖR  CAN’IN HEDEFİ İKİ YERLEŞKE“TARİHİ REKTÖRLÜK BİNASINI KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Yılmaz Can daha sonra üniversiteyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Burada görev dönemimi tamamlayıp emekli olacağım. Giresunlu bir Rektör olarak ilime hizmet etme çabası içindeyim. Ardımda hizmetler bırakmak istiyorum” diyen Can, ilk olarak eski Rektörlük binasının başka kurumlara verileceği iddialarını yalanladı. Burayı çeşitli amaçlar için kullanacaklarını söyleyen Can “vermişiz, verecekmişiz bunların hepsi dedikodu. Kurumların talepleri oldu, bunlardan vaz geçildi. Şimdi binayı en verimli nasıl kullanırız bu konuda araştırma yapıyoruz” dedi.
Rektör Can, üniversitenin Güre yerleşkesine paralel noktada bulunan FİSKOBİRLİK EFİT için en uygun yerin Bulancak OSB olduğunu savunarak, “oraya taşınması halinde 64 dönüm arazisini takasla bize devredilmesi için talebimiz var. Arazilerimizi takas için önerdik. Yönetim yanaşmıyor. Görüşmelerimiz sürüyor. Eğer gerçekleşirse üniversitemizin sahil yolu kenarından girişimiz olacak. Bu konuda sizden ve herkesten destek bekliyoruz” diye konuştu. Yılmaz Can, Spor Bilimleri Fakültesi’nin bulunduğu alanda kamulaştırma sorununun arazi sahipleriyle görüşerek çözüleceğini söyledi ve bunun için ayrılan 8 milyon TL’lik ödeneğin önceki yönetim tarafından kullanılmadan geri gönderildiğini açıkladı.
TIP FAKÜLTESİ İÇİN 40 MİLYON ÖDENEK
Tıp Fakültesi konusunda yaşanan gelişmeleri basın mensuplarıyla paylaştı. Üniversiteyi iki yerleşkede toplamak istediklerini ifade eden Can, Batıda TOKİ’ye ait SEKA arazisine kurulan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Haziran ayında taşınacaklarını ve Sağlık Bakanlığı ile yapacakları afilasyonla burayı ortak kullanacaklarını söyledi. 9 milyon 200 bin lira ödenekleri olduğunu ve bunun 3.5 milyonunu makine-techizat, 3 milyonunu alt yap için kullanacaklarını söyleyen Prof.Dr. Yılmaz Can,”TOKİ’yle arazilerimizin takas görüşmeleri sürüyor. Yol katettik. SEKA’daki 25 dönüm araziyi 32 dönüme çıkarıp Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü burada toplamak istiyoruz. Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi de merkezde olmalı. Cumhurbaşkanı Danışmanı Yalçın Topçu’yla görüşmelerimiz tamamlandı. 40 milyon artı KDV ödenek üzerinden anlaşmaya vardık. Bununla Tıp Fakültesi Morfoloji Binasını TOKİ arazisine, hastanenin yanına yapacağız” diye konuştu.
Rektör Yılmaz Can, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve ilçelerdeki fakülte ve yüksek okulların durumlarıyla ve hedefleriyle ilgili bilgiler de verdi. Buna göre, Can; Diş Hekimliği Fakültesi’nin Bulancak’tan merkeze kendi binasına taşınması halinde merkezdeki Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun ilçeye taşınacağını ve Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Endüstriyel Sanatlar Meslek Yüksekokulu ile bir yerleşke oluşturacaklarını söyledi.
Can öncelikli hedeflerden birisinin üniversitede huzuru ve çalışma barışını sağlamak olduğunu bunun için özellikle hak eden akademisyenlere ayrım gözetmeksizin unvanlarını verdiklerini de sözlerine ekledi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir