AktüelGiresun

REKTÖR ATTAR,MUHDER’DE AİLEYİ ANLATTI

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in kadınlara, çocuklara ve hayvanlara gösterdiği sevgiyle örnek bir model olduğunu belirterek dinin gerçek anlamda idrak edilmesiyle beraber sevginin yaygınlaşacağını ifade etti.
Rektör Attar,Ankara’da kısa adı MUHDER olan “Hz. Muhammed’i Anlama ve Anlatma Uluslararası Derneği” nin ‘Ailenin Dünü, Bugünü ve Geleceği’ konulu programına katıldı. 

 

Kur’an tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını MUHDER başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız yaptı. Yıldız konuşmasında; ‘Aile kavramının toplumdaki yeri ve önemi’ne değindi. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik; “Ailenin dünü bugünü ve geleceği” konulu konuşmasını yaptı.

Çelik ailenin toplum içinde vazgeçilmez bir kurum olduğunu belirterek, “Toplum dediğimiz yapı belirli normlarla bir arada yaşamayı başarabilen yapılar, ortak değerleri aile vasıtasıyla üretip aktarabiliyor. Aile denilen kurumun zaafa uğraması, toplumu olumsuz yönde etkiliyor.

Problemlerimizi analiz ederken, Avrupa’yı bir laboratuar olarak görmemiz bir fırsattır. Hedef belirleyen çocuklarımızı, bizim önümüze konan kitap ve sloganlarla yetiştirme gayretine girdik. Özgüven meselesi çıkardılar önümüze. O özgüveni o kadar önemsedik ki ailelerde ebeveynler özgüvenlerini yitirmeye başladılar ve çocuklar ailenin hakimi oldular.

Aile kültürün aktarıldığı, çocuğun eğitildiği, içinde bulunduğu toplumun değerlerinin davranış kalıplarının öğretildiği bir kurumdur. Ancak aile bu kavramdan uzaklaştırılıp, çocuklar biran evvel kreşlere kanalize edilmeye başlandı.

Aile artık çocuğu eğitmiyor. Çocuklar kurumlar aracılığıyla yetiştiriliyor. Ancak bütün yük ailededir ve aile bu yükü taşır. Yeter ki aileye dışarıdan müdahaleler olmasın. Bu müdahaleler aydınlanmayla başlayan ideolojik müdahaleler ile birlikte modernizmin müdahalesidir. Modernite denilen şey insanlığın felaketidir. Bir şifa arayacaksak, buradan yola çıkalım. Var oluş mücadelesi vermek gerek. Değer üretmekten ve kendi değerlerimizi kendi terminolojimizi kendi yaslandığımız kültürü üretmek geliştirmek ve ortaya koymak zorundayız.”

"HZ MUHAMMED ÖRNEK ALINMALI"

Programa konuk olarak katılan Rektör Prof. Dr. Aygün Attar ise, Hz. Muhammed’in  Müslümanlar için bir model – örneklem haline gelmesini sağlayacak  çalışmalar  düzenlediklerinden ötürü MUHDER başkanı ve yönetimini tebrik etti.
44fbd44589Rusya’da Hz. Peygamber Efendimiz’in hayatını kaleme alan bir çalışmayı tercüme eden heyetin içerisinde bulunduğunu ifade eden Attar, “1993 yılında değerli hocalarımızın kaleme almış olduğu; Peygamber efendimizin tarifi imkansız ve kelimelerin ifade edemeyeceği ömrü ile ilgili, Peygamber efendimizin hayatını  en güzel şekilde anlatan,  yalın, inandırıcı, yabancılarla ilgili özellikle önyargıları ortadan kaldıracak, Hatemül Enbiya Kitabını, Rusçaya tercüme etme şerefine nail olmuş insanlardan bir tanesiyim. Malumunuz Sovyetler birliğinde dinin yasak edilmiş olduğu bir sistem sonrasında,  milyonlarca Müslümanın yaşamış olduğu o Cumhuriyetlere, ülkelere aslında hiçbir şey öğretmesek bile sadece yaşamıyla çok şey öğretebileceğimiz efendimizden bahseden bir kitaptı Hatemül Enbiya.

Duygularıma tercüman olan görüşlerle birlikte, yurtdışında doğup büyümüş ve Hıristiyan bir kültürün baskı ve etkisini yakından yaşamış olan bir insan olarak şöyle düşünüyorum; batı dünyasının çok fazla farklı değerlere sahip olanların, ya da başkalarının bize yaptıklarından ziyade kendimizin kendimize yaptıklarını eleştirmemiz gerekiyor. Hepimizin bildiği ve hiçbirimizin konuşmadığı gerçeğin altını çizmek isterim. Efendimizin kadem bastığı mübarek kişiliği ile aydınlattığı her yerde yapılan camilerin yanına yerleştirilen medreseler vardı. İşte o medreseler İslamiyetin eğitimini verirdi. Sadece görsellikle ilgili değildi o medreseler.

Neden bu derneğe önem veriyorum? Çünkü Peygamber efendimiz kendisinden öncekilerden farklı olarak yaşadıklarını bizzat  kaleme alamamıştır. Hadislerle anlatılan bir Peygamberdir. Yaşamı icraatla nesilden nesile aktarılan bir Peygamberdir. Aile hayatını okuduğumuz zaman, Peygamber efendimiz kadına çocuğa, hayvanlara  sevgi göstermesi ile bilinir. İnsanı severdi. Çünkü İslamiyet yaratılmış olan her şeyi sever. Dışlamaz. Halk arasında aklın yolu birdir deyimimiz var. O zaman; eğitildiğimiz takdirde, gerçek anlamda dini idrak ettiğimiz takdirde hepimiz aynı tarafta olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik ve Prof. Dr. Aygün Attar’a plaket takdim ederek teşekkür etti.

Programa bir çok akademisyen, bürokrat ve stk temsilcisi katıldı.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir