Ulusal

REKTÖR ATTAR’DAN ÇANAKKALE AÇIKLAMASI

“Tarihin akışını ve Türk ulusunun kaderini değiştiren Çanakkale Zaferi yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Bu destanı yazan yüz binlerce şehidimiz, 'Çanakkale Geçilmez' gerçeğini tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Zaferi, Türk milletinin, imkânsızlıklarla karşılaşsa da bağımsızlığından hiçbir dönem ödün vermeyeceğinin göstergesidir. Çanakkale Zaferi'yle, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün, bölünmez bütünlüğümüzün korunması için kararlılıkla savaşılacağı kanıtlanarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması için zemin hazırlanmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ifadesi ile “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” diye tanımlanmıştır. Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren, tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözünü yazdıran büyük bir destandır.

Tarihte eşi ve benzerine rastlanmayan bir kahramanlığın zaferi olan, Çanakkale Deniz Zaferinin 99. yıl dönümünü büyük bir onur ve gururla kutlamaktayız.

Giresun Üniversitesi olarak bu şanlı destanı dünya tarih sayfalarına armağan eden tüm Kahramanlarımızı ve Aziz Şehitlerimizi şükran ve minnetle  anıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir