logo

reklam

REKTÖR ATTAR’DAN 3 ARALIK MESAJI

Toplumsal yaşamın olduğu her yerde; toplumu meydana getiren bireyler, hiç şüphesiz farklı özellikler taşırlar. Bu özelliklerden biri de; kişilerin doğuştan veya yaşam içerisinde dış faktörlerin etkisi ile sonradan engelli olmalarıdır. Sosyal devlet, vatandaşlarının bu farklı özelliklerini tolere eden devlettir. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkarak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için; çaba göstermek toplum ve devlet olarak en önemli sorumluluklarımızın başında gelmektedir.DSC_4896

Bu noktadan hareketle çağdaş dünyanın günümüzde ulaştığı seviye esas alınarak; engellilerin eğitim, sağlık, mesleki rehabilitasyon gibi temel sorunlarının bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Pek tabi ki; bu çözümlerin oluşturulmasında toplumun tüm kesimlerine büyük görevler düşmektedir. Engelli vatandaşlarımızın insan hak ve onuruna yakışır bir yaşam sürmeleri için; bizlerin de içinde bulunduğu tüm kurum, kuruluş ve şehirlerimizin ulaşım, çevre düzenlemesi gibi fiziki düzenlemeleri ivedilikle gerçekleştirmeleri adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak; bu sayede engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha çok varlık göstermeleri, kendilerine yer bulmaları sağlanacak ve şüphesiz ki, bu da tüm toplumu zenginleştirecek ve güçlendirecektir.

Giresun Üniversitesi olarak engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlamak için; bu konuda çalışmalar yapan sivil toplum örgütleriyle işbirliği içerisindeki tutumumuzu, bundan sonra da sürdürme gayreti içerisinde olacağız. En büyük kurumsal sorumluluklarımızdan biri olarak gördüğümüz; kamuoyunda bu konuda gerekli bilincin ve duyarlılığın oluşturulması için, konunun uzmanları tarafından verilecek kurs, seminer, panel v.b. etkinliklerin insanlarımızla buluşturulmasını sağlamaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimizin toplumun etkin, özel ve çok değerli üyeleri olduklarını bir kez daha anımsatıyor; yaşamın onların varlıkları ve katılımlarıyla daha da güzelleştiğine yürekten inanarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde tüm engelli vatandaşlarımıza en iyi dileklerimi sunuyorum.

      PROF.DR.AYGÜN ATTAR

(GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?