Giresun

REKTÖR ATTAR’DAN 10 OCAK MESAJI

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle ilimizde görev yapan basın-yayın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, “Kamunun haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak kamuoyu oluşturulmasına aracılık yapan basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili araçlarından biridir” dedi.

Attar, “basınımız herkesin düşüncesinin kamuoyuna aktarılması konusunda önemli görevler üstlenmektedir. Bununla birlikte; doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır” diye konuştu.

DSC_1351                                        ATTAR: BASIN DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİYOR

Attar, 10 Ocak   nedeniyle yayımladığı mesajında, basının demokrasinin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayan en önemli güç olduğunu ifade etti. Attar, mesajında şunları söyledi: “Gerçek basın emekçileri; basın Meslek İlkeleri doğrultusunda objektif, ilkeli, tarafsız  ve sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde, bütün olumsuz şartlara rağmen zaman mefhumu gözetmeden görevlerini yerine getirmenin gayreti içindedirler.

Gazetecilerin ve gazeteciliğin yalnız basın sektörünün değil, demokrasimizin ve dolayısıyla ülkemizin gelişimine de olumlu katkılarda bulunduğu unutulmamalıdır. Toplumun sağlıklı haber alabilmesi ve olaylara farklı açılardan bakabilmesi için basın özgürlüğünün ve ifade hürriyetinin korunması şarttır.

Basınımız herkesin düşüncesinin kamuoyuna aktarılması konusunda önemli görevler üstlenmektedir. Bununla birlikte; doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır.

Giresun Üniversitesi olarak, basın mensuplarımızın bu ilkelere her zaman bağlı kalacağına inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle; değerli basın çalışanlarının “Çalışan Gazeteciler Günü”nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına sevgi ve selamlarımı sunuyorum” 

Aygün Attar, "Giresun Üniversitesi olarak biz zaten her zaman basınla yakın ilişkiler içindeyiz. Bu vesileyle Üniversitemizin gelişimi ve tanıtımı için verdikleri mücadeleden dolayı da tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantıya; Rektör Attar’ın eşi Sadık Attar, üniversitenin rektör yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Ergin, Prof.Dr. Mahir Kadakal ve Rektör Danışmanı Doç.Dr. Kültein Çavuşoğlu da katıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir