Giresun

REKTÖR ATTAR’DAN 10 ARALIK TESPİTLERİ

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, "tüm insanların hak ve saygınlık açısından eşit ve özgür olarak doğduğu anlayışına dayanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, her bireye bağımsız seçim yapma ve yeteneklerini geliştirme özgürlüğü sağlar. Bu özgürlükler başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmektedir” dedi.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesinin devletin en temel ve birincil görevlerinden birisi olduğunu ve bunun Anayasa ile güvence altına alındığını dile getiren Attar,”Ancak; insan haklarını sadece devletle, oluşturulan hukuk düzeniyle koruyup geliştirmek mümkün değildir. İnsan haklarının; insanların gönül ve zihin dünyasında yer bulması, insan haklarını korumanın en güçlü teminatıdır. Sadece kendi hakkı veya çıkarı için değil, başkalarının hakkı ve çıkarı için de mücadele edebilen; her türlü haksızlığa karşı onurlu ve dik durabilen sorumlu insanların, sivil toplumun, kurum ve kuruluşların varlığı insan haklarının herkes için gerçekleştirebilmenin en önemli güvencesi olacaktır” ifadesini kullandı. 

Aygün Attar, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:”Üniversitemiz dün olduğu gibi bugün de; yüksek insanlık ideali olan insan haklarını uygulamanın önündeki engelleri, ihlalleri ve bunların sosyal, siyasi, hukuki ve idari nedenlerini inceleyen, araştıran ve bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerde bulunabilen, bilinçli nesiller yetiştirmeyi görev bilecektir.

Tüm dünyada; dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi ve cinsiyetleri ne olursa olsun hak ve hürriyetlerin herkes için eşit olduğu gerçeğinin kabul edilip yaşatılması temennisiyle, vatandaşlarımızla birlikte tüm insanların “Dünya İnsan Hakları Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir