GiresunManşet Üstü

REKTÖR ATTAR:CUMHURBAŞKANIMIZ’IN ÇANAKKALE HAMLESİ MÜTHİŞ…

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dünya liderlerine  ‘Çanakkale Zaferi’nin 100 yılını 24 Nisan’da birlikte kutlayalım’ çağrısını ‘müthiş bir diplomatik atak’ olarak değerlendirdi ve “Bir siyaset bilimci, tarihçi olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bu akıllı stratejiyi belirleyen ekibi kutluyorum” dedi. 

bbb

ATTAR:"ALİYEV'İN ZİYARETİYLE TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ YENİ BİR STRATEJİK BOYUT KAZANDI

Önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev onuruna verdiği yemeğe katılan Rektör Attar, TRT Avaz’da canlı olarak yayınlanan Gökçen Oğan’ın sunduğu “Dünya Bülteni” programına konuk oldu ve Aliyev’in Türkiye ziyaretini değerlendirdi. 

Yemeği, “Kardeşliğin dostluğun samimiyetin sergilendiği bir aile yemeğiydi” sözleriyle değerlendiren Attar,  “Sayın İlham Aliyevi’in resmi ziyaretiyle, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri yeni ve stratejik bir boyut kazanmıştır. Türkiye ve Azerbaycan’ın stratejik ortaklığı ve ortak yol haritası, Türk Dünyasının ortak yol haritasıdır. Ki bu gelişmeler çok önemlidir. Her iki Cumhurbaşkanımız; İki Devlet, Tek Millet olan Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini ve gücünü bir kez daha ortaya koymuşlardır.” diye konuştu.

1915 olaylarının 100. Yıl dönümüne denk gelen 24 Nisan’da, her yıl olduğu gibi Türkiye’yi köşeye sıkıştıran hamlelerin yapılacağı bir tarih olduğunu belirten Attar, “Türkiye, 1915’in tarafsız,belgelere dayalı bir şekilde değerlendirilmesini, yaşananların ortak acı olarak nitelendirilmesini istiyor. Türkiye ve Azerbaycan’ın bu konuda işbirliği çok önemli. Sayın İlham Aliyev 24 Nisan’da kalabalık bir ekiple Çanakkale’de bulunacağını söylemesini anlamlı buluyorum” dedi.

Erdoğan ve Aliyev’in basın toplantısındaki konuları da değerlendiren Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, iki ülkenin yürüttüğü ortak projelerin dünyadaki bütün dengeleri değiştirecek boyutta olduğunu ve bu nedenle herkes tarafından desteklenmesini istedi.

Attar, şunları söyledi:“Bu yatırımların gerçekleşmesi için; STK’ların,kamuoyu, bilim insanlarının iki cumhurbaşkanının bu söylemlerini desteklemeli. Onları desteklemek devletleri desteklemektir. Türk-İslam coğrafyasının güç kazanmasıdır. İki ülkeyi oyun kurucu yapar. AB, ABD ve Rusya faktörünü de düşünerek hamlelerin doğru yapılması lazım” .

wb

Sunucu Oğan’ın Yukarı Karabağ'ın işgali sorunu ile ilgili sorularını da yanıtlayan Aygün Attar, Ermenilerin Karabağ'ı işgalinin 1915 olaylarının devamı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Minks Gurubu’nun Dağlık Karabağ sorunu çözmede yetersiz kaldığı” şeklindeki sözlerini önemli bulduğunu ifade eden Attar,”Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyorum. Azerbaycan yıllardır bu düşünceyi dile getiriyor. Karabağ, Azerbaycan'ın yüzde beşi. Oysa 20 yıldan bu yana Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal altında tutuyor. Bu güçler, Ermeni diasporası dünyayı yanlış yönlendiriyor, sanki etnik bir problem varmış gibi gösteriyorlar” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir