logo

reklam

REKTÖR ATTAR’A TÜRKSAV ÖDÜLÜ

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfının(TÜRKSAV) kuruluşundan bu yana her yıl vermeyi sürdürdüğü “Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin” bu yılki sahipleri açıklandı. Ödül alanlar arasında Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar da var. Attar, ‘Türk Dünyasının birlik idealine getirdiği tarih tezleri’ nedeniyle ödüle layık görüldü.

Merkezi  Ankara Çankaya’da bulunan TÜRKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin’in düzenlediği basın toplantısında bu yıl 9 ülkeden 16 kişi, kurum ve kuruluşa ödül verilmesine kararlaştırıldığını söyledi. Akengin, 2015 yılında TÜRKSAV’ın yapacağı etkinliklerde, Ermeni diyasporasının Türkiye aleyhinde dünya genelinde yürütmekte olduğu kampanyalarla ilgili Türk ve Türk dünyası kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatmayı ön planda tutmayı amaçladıklarını belirtti.

İŞTE 19. TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

Azerbaycan televizyonu- AZ TV(Azerbaycan’da Türk Dünyası kamuoyunun oluşması doğrultusundaki yayınları), Moldova-Todur Zanet şair, gazeteci, yazar (Türkçe yayını aksatmadan sürdüren Ana Söz ortaklığı hedefi yönündeki çalışmaları), Kırgızistan- Kırgızistan Türkiye Büyükelçisi İbrahim Cunusov,(Türkiye Kırgızistan ilişkilerinde sanata yönelik çalışmaları), Kosova- Kosova Kalkınma Bakanı Mahir Yağcılar (Kosova Türklerinin haklarını korumadaki başarıları) , KKTC- Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu(YÖDAK) Başkanı Hüseyin Gökçekuş( Türk Dünyası yüksek öğretim gençliğine gösterdiği ilgi), Macaristan- Macar Turan Vakfı(Turan kavramı etrafında kadim Türk kültürüne hizmetleri), Özbekistan- Ressam Lekim İbragimov ( Resim sanatındaki başarılar)

Türkiye’den ise ödüle layık görülen kişiler ve ödül gerekçeleri şöyle: Türk dünyasında birlik idealine getirdiği tarih tezleri sebebiyle  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Güncel edebiyat ürünlerinin oluşmasına hizmeti dolayısıyla Bizim Külliye Edebiyat Dergisi, Türk Kahramanlığı ve Türk kültürünün işlendiği birçok filminde Türklük duygusu ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunması sebebiyle sanatçı Cüneyt Arkın,Strateji çalışmalarında Ermeni diasporasına karşı yürüttüğü çalışmalardan ötürü Hazar Strateji Enstitüsü,Türkiye-Azerbaycan enerji politikası ve ekonomi ortaklığına hizmetleri için Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (Socar) Türkiye Başkanı Kenan Yavuz,Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin Türk dünyası ile ilgili faaliyetlerine öncülük ettiği için Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı Mehmet Cahit Turhan,Türk dünyasına yönelik geniş yelpazeli yayınlarından dolayı TRT Avaz kanalı ile ErmenilerinTürkiye'yi karalama propagandalarını boşa çıkaran çevirileriyle Yılmaz Batıbay. ..

Ödül töreni nisan ayı başında Ankara’da gerçekleştirilecek.

 

 

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?