GiresunManşet Üstü

REKTÖR ATTAR’A ÇANKAYA’DA İLGİ VARDI…

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa GülÇankaya Köşkü'nde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev onuruna Çankaya Köşkü’nde yemek verdi.

 ATTAR, "BİR MİLLET, İKİ DEVLET" ÜLKÜSÜNÜ TEMSİL EDEB  O YEMEKTEKİ EN ÖZEL KONUKTU  

k-20111112-azerbaycan-45-resepsiyon

Yemeğe, Cıumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından özel konuk olarak davet edilen isimlerden birisi de Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’dı.
Azerbaycan doğumlu olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Rektörlük görevini sürdüren Attar, yemekte ilgi odağı oldu. Rektör Attar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Erdoğan’la ve eşleriyle görüşme fırsatı da buldu.Attar'ın Emine Erdoğan ve Mihriban Aliyev'le uzun süren sohbeti dikkatlerden kaçmadı. 

25915

 

Yemeğe; TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Gülten Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve eşi Gönül Kılıç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve eşi Selma Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve eşi Melike Nur Kılıç, Azerbaycan Devleti Bakanları, işadamları, akademisyenler, işveren temsilcileri, yabancı misyon şefleri ve diğer yetkililer katıldı.

 

DSC_9398

Öte yandan GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, TV 24, Hilal TV ve Ülke TV’nin canlı yayınlarına  konuk oldu ve  Azerbaycan  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in  Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Aliyev’in seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasının iki ülke ilişkileri açısından önemine dikkat çeken Attar, "kardeşlik, bir millet iki devlet felsefi olarak ortaya atılmış, ve icraat olarak da gerçekleştirilmiştir . Bunun daha ileri boyutlara taşınacağına inanıyorum İki devlet arasındaki ilişkiler en verimli dönemini yaşamaktadır" dedi .

DSC_9376

Dostluk ilişkisinin yanı sıra ekonomik güç birliğine de vurgu yapan Attar, şunları söyledi: “Azerbaycan Türkiye'deki en büyük enerji yatırımcısı konumunda.Türkiye bundan son derece memnuniyet duymaktadır.  Azerbaycan’ın Aliağa’ya  17 milyar dolarlık bir yatırım söz konusudur. Bunun dışında Bakü-Tiflis-Kars, Bakü-Tiflis-Erzurum gibi enerji projeleri vardır. Ama en önemlisi Azerbaycan ve Türkiye'nin söz sahibi olacağı enerjiyi Avrupa’ya taşıyacak olan Trans Anadolu yüzyılımızın projesidir. Bu proje, her iki ülkeyi de söz sahibi yapacak, büyük bir ekonomik pay bu iki ülke arasında paylaştırılacaktır. Türkiye’nin eli siyasi olarak güçlenecektir".

Konuk cumhurbaşkanının programlarına katılan Aygün Attar, Giresun Üniversitesi'yle ilgili görüşmeler ve bazı ziyaretlerinin ardından yarın Giresun'da olacak. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir