GiresunManşet Üstü

REKTÖR ATTAR’A 2.FAHRİ DOKTOR UNVANI…GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. AYGÜN ATTAR, BAKÜ AVRASYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SONRA İKİNCİ ‘FAHRİ DOKTORA’ UNVANI DA ALDI.  ATTAR, BU UNVANINI DA KAFKAS İSLAM ORDUSU ŞEHİTLERİNE İTHAF ETTİ. 

Azerbaycan’ın YÖK tarafından denkliği tanınan tek özel Üniversitesi olan, Odlar Yurdu Üniversitesi Attar’ı,” Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi ve pekiştirilmesine,Türk dünyasına katkılarından ve Türkiye’deki başarılarından dolayı” bu unvana layık gördü.DSC_7503-tile

Rektör Attar, beraatını Odlar Yurdu Üniversitesi toplantı salonunda düzenlenen törenle aldı. Törene her iki üniversitenin akademik ve idari personellerinin yanı sıra, Odlar Yurdu Üniversitesi’nin senato üyeleri ve kalabalık bir öğrenci gurubu da katıldı.

DSC_7524

Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Veliyev, yaptığı konuşmada, “Aygün hanımın başarıları bizi gururlandırıyor, mutlu ediyor. O, Azerbaycan’da doğup büyüdükten sonra bir ilki başararak Türkiye’nin en büyük, 30 bin öğrencisi olan Giresun Üniversitesi’ne Rektör olmuştur. Bu iki ülkenin daha da yakınlaşmasını sağlamıştır. Türkiye’de buradaki gibi herkes bu göreve getirilmiyor. Seçim oluyor, devlet kademeleri tarafından değerlendirme yapılıyor. Türkiye’de Rektör olmak, Azerbaycan’da nazır olmaktan daha zordur. Büyük bir başarıdır. Onun geniş vizyonu ve Üniversitemizle olan münasebetlerini daha da geliştirmek ve anlamlı kılmak için kendisine Üniversitemizin Fahri Doktora beratını vermek istedik” dedi.

Aygün Attar’ın her zaman Türkiye–Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesi ve pekiştirilmesine ve Türk dünyasına katkıları olduğunu söyleyen Veliyev,  “Kendisiyle gurur duyuyor ve başarılarının devamını diliyoruz” diye konuştu.

Giresun Üniversitesi’nin tanıtan film gösteriminin ardından, GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’a Fahri Doktora Unvanı Belgesi takdim edilerek cübbe giydirildi. DSC_7548Giresun Üniversitesi Rektörü Attar, Rektör Veliyev üniversite senatosuna teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “eğitim yoluyla insan mertebelere yükselebilir ama fahri doktora hepsinden çok daha anlamlı ve duygulandırıcıdır. Benim için de öyle. Ancak bu unvan bana daha çok sorumluluklar yüklüyor. Daha çok çalışacağız. İlimin açmadığı kapı yok” dedi.

Attar,“Türkiye güçlü olmalı, Türkiye’nin güçlü olması Azerbaycan’ın güçlü olması demektir. Azerbaycan da bu bölgede güçlü olmalı. Her iki ülke iktisadi anlamda değil, ilmi anlamda da güçlenmeli. Bunun için karşılıklı işbirliğini sürdürmeliyiz” diye konuştu.  

Rektör Attar konuşmasında, “Unvanımı; 1918 yılında Osmanlı’nın zor bir döneminde can ve kardeş Azerbaycan’dan gelen çağrıya ses veren,  Anadaolu’dan gelerek Azerbaycanlı kardeşlerinin yardımına koşan başta Enver Paşa, Nuri Paşa, Said Paşa olmak üzere Kafkas İslam Ordusu’nun kahraman şuheda, şehit olan Mehmetçiklerine, onların içindeki 8 Giresunlu şehide ithaf ediyorum” dedi.DSC_7532

Tören sonrasında, Giresun Üniversitesi Rektörü Attar, Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Veliye Üniversitemizin plaketini takdim ederek, çeşitli hediyeler sundu.
Veliyev’de el dokuması bir halı armağan etti.
661a85f194

Törenin ardından, G.Ü. Heyetinde bulunan Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri, Odlar Yurdu Üniversitesi Tıp Hastanesi olan Oksijen Hastanesi’ni gezerek incelemelerde bulundular.DSC_7489

Odlar Yurdu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yeliyev, Rektör Attar ve GRÜ heyetine üniversiteyi de gezdirerek bilgiler verdi. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir