EğitimGenelGiresun

REKTÖR ATTAR YTSAM KONFERANSINDA KONUŞTU

Devlet eski bakanlarından Hasan Celal Güzel’in başkanlığını yaptığı Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi (YTSAM) tarafından 22 Ankara’da düzenlenen “Ermeni Sorunu: Sanallık ve Gerçeklik” başlıklı konferansa, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar da katıldı.

Başkan Güzel’in konuşmasıyla başlayan konferansta dünyanın çeşitli ülkelerinden 29’i tebliğ sunacak toplam 102 katılımcı yer aldı.


81c31aaefc
Rektör Attar, konferansta yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Kızıl Ordu’nun Ermenistan’ı ele geçirmesi, Taşnak yönetiminin iki yıl boyunca Türklere karşı sürdürdüğü soykırım şiddetinin belli ölçülerde azalmasına yol açtı. Bu politika Türklerle birlikte Ermenilere’ de çok zarar vermişti, yapılan savaşlar ve uygulanan politikalar sonucunda yüz binlerce Ermeni savaştan, açlıktan, şiddetten ve soğuktan ölmüştü. Ermeni araştırmacı Z. Korkodya’nın istatistiklerine göre eğer bir Ermeni soykırımından söz edilecekse bunun gerçek sorumlularının Taşnaklar olduğunu söyleyebiliriz. 150.000’den fazla Türk’ün tehcir nedeniyle topraklarından koparılması, hayatlarının karartılmasının hesabını kim verecek? 18 Mayıs 1944 tarihinde 450.000 Kırım Türk’ünün keyfi bir şekilde tehcire tabi tutulduğu % 45’inin de hayatını kaybettiğinin hesabının sorulmadığı gibi. Bu tür sempozyumların güzel tarafı odur ki bu tehcirleri konuştuğumuz zaman genel olarak tehcirleri konuşmalıyız. Ben ilkokulda iken Azerbaycan televizyonunda Ermenistan’ın o güzel tabiatı görünüyordu. Yaşlı, başında fes olan bir dede, beyaz sakallı, nur yüzlü elinde de tesbihi. Mikrofonu uzattılar; acıklı acıklı bir ağıt yaktı; (Vedi Türklerin Ermenistan’da kalabalık olarak yaşadığı bir bölgedir) “Vedi’nin başı garalar, yüreğim başı ağılar, burada bir ev varıdı, siz deyin, hani dağlar”. Bir ili, bir medeniyeti, bir soyu sopu yok eden bir tehcirden konuşmalıyız.”

Dokuz oturumla tamamlanacak olan konferans, değerlendirme ve sonuç oturumu ile sona erdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir