GiresunManşet ÜstüUlusal

REKTÖR ATTAR, YILIN REKTÖRÜ…

Siyasette ve Ekonomide Vizyon 2023 dergisi "2013'ün En'leri Ödül Töreni" RixosOtel'de düzenledi. Yayın hayatının iki yılını geride bırakan Vizyon Dergisi birçok alan da ödülün sahipleri ile buluştuğu geceye İçişleri Bakanı Efkan Ala'da ödül vermek üzere katıldı.

Derginin okuyucuları, belirlenen isimler arasında; TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e (Büyük Onur Ödülü), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik (Yılın Bakanı) unvanı verilmesi yönünde oy kullandı.Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Aygün Attar ise 'Yılın Rektörü' seçildi. 

Derginin 2013'ün enleri listesinde, bilim, iş,sanat, bürokrasi ve siyaset dünyasından çok sayıda önemli isim yer aldı. 

ATTAR’A ÖDÜLÜNÜ ESKİ BAKAN AKŞİT VERDİ

vizyon-dergisi-2013un-enleri-odul-toreni-ct8_galeri

Törende Giresun Üniversitesi Rektörü Aygün Attar yılın rektörü ödülünü Ak Parti Merkez Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit'ten aldı.

Ödülünü aldıktan sonra konuşma yapan Rektör Attar, "25 bin öğrencisi olan Giresun Üniversitesini temsil ediyorum. Fındığın başkenti, kirazın anavatanı olan Giresun'un ve hem öğrencilerimin hem öğretim üyelerimin adına sizleri selamlamak istiyorum. Azerbaycan'da doğan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma onurunu yaşayan bir akademisyen olarak 10'un altında olan kadın rektörden bir tanesiyim. Benim akademisyen olarak 2023'den hedefim okuyabildiğim,Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını hedefleyen iddialı, güçlü, aydınlık geleceklere yarınlara ben varım diyen ekonomik anlamda bilimsel anlamda her anlamda çok güçlü bir Türkiye'dir" şeklinde konuştu.

“KADINA ŞİDDETİ ÖNLEMEK GÖREVİMİZ”

Bu anlamda 401 uluslararası öğrencileri olduğunu kaydeden Attar, "46 tane dünyanın farklı ülkesinden gelen yabancı dil okulumuz var. Yabancı dillere eğitim vermeyi teşvik eden bölümlerimiz ve birimlerimizle birlikte naçizane bilgi birikimlerimiz ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. 2023 Vizyon Dergisi okuyucularına çok teşekkür ediyorum benim için sürpriz oldu. Üniversiteler seçkinlerin bulunduğu kurumlar değil, toplumu seçkin yapmak için gayret eden toplumlardır. Üniversiteler o yüzden vardır. Kadınlara yönelik yaptığımız çalışmalar son derece önemli onun için pozitif ayrımcılık yaparak hepimizi hep beraber vizyon sahibi olan herkesi bütün toplumları sadece Türkiye'nin değil 50'ye yakın ülkeden akademisyen davet ederek kadına şiddetin önlenmesinde devlet politikalarını araştırma vazifesini götürdük" ifadelerini kullandı.

Kadın sorunlarının son bulması için gayret edilmesi gerektiğini vurgulayan Attar, "Siyaset hayatında kadını daha fazla görmek için onlara biraz daha fazla fırsat sunalım yerel seçimler öncesinde ve sonrasında da hep beraberce güçlü kuvvetli Türkiye için tek millet tek devlet tek bayrak altında var olmak için hep beraber çalışalım" dedi.

Yılın Rektörü seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Attar, "Başkentte Karadeniz'deki bir üniversitede de yaşanılanları Ankara'dan duyurabilmek ve dergi okurlarının En'lerin içerisinde yılın rektörü olarak beni seçmesi mutluluk verici. Aday gösterilmiş olduğumu bile bilmiyordum: Sonuçlar açıklandığında öğrendim ve çok mutlu oldum. 2 yıl önce hedefimiz uluslararası vizyon dedim.Türkiye'nin tanıtılması için en önemli şeylerden bir tanesi bir kadın rektör ve anne olarak kadına şiddeti önlemek için kadın araştırma merkezleri kurduk. Bu sene UNESCO Türkiye'de birçok üniversite içerisinde kadın sorunları bölümünü üniversitemizde açtı. Bu yüzden gururluyuz mutluyuz" diye konuştu

İŞTE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN DİĞER İSİMLER…

"Yılın bakanı-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yılın kadın siyasetçisi-AK Parti Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, yılın siyasetçisi-AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, yılın sağlık hizmet ödülü-Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, yılın büyükşehir belediye başkanı-Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yılın tarım hizmet ödülü-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, yılın valisi-Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, yılın milletvekili-Şanlıurfa/Zeynep Armağan Uslu, yılın kurum başkanı-Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, yılın bürokratı-DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, yılın bankacısı-Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, yılın rektörü-Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, yılın dekanı Gazi Üniversitesiİletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, yılın en başarılı TV yöneticisi-TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Anadolu basınına hizmet ödülü-Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türk basını hizmet ödülü-Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, yılın en başarılı ajans yöneticisi-Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, kamu hizmet ödülü-Kars İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Özbey, yılın federasyon başkanı-Türkiye Bocce Bowling Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan, yılın il belediye başkanı-Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yılın kaymakamı ödülü-Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir