Giresun

ATTAR’DAN TESPİTLER…

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 79. Yıldönümünü nedeniyle yaptığı açıklamada,  önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu.

Ülkemizin dünyada kadınına bu hakkı veren ilk devletlerin başında geldiğini hatırlatan Attar, “1934 yılından bu yana kadınlarımız; eğitimden, sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan, iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir” dedi.

Rektör Attar, dünyada “Kadın hakları” istenilen seviyede olmadığını belirterek,  şunları söyledi: “Kadınların anayasa ile güvence altına alınmış haklarının daha da geliştirilip güçlendirilmesi; yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında ve yaşamın farklı kesimlerinde, kadınların daha çok varlık gösterebilmesi için kadınlarımızla birlikte erkeklerimize de büyük sorumluluklar düşmektedir.

Modern, demokratik, ileri ve güçlü bir toplum olma hedefimize ancak; kadın- erkek tüm vatandaşlarımızın aktif rol almasıyla ulaşabiliriz. Bu süreçte kadının statüsünü güçlendirerek; kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve tüm hak ihlalleri konularında toplum olarak var gücümüzle mücadele etmemiz gerekir.

Üniversite olarak kadın haklarının geliştirilmesi yönünde her  türlü çalışmaya hazır olduklarını söyleyen Attar,” devletimizin tüm kurumları, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kişilerle her türlü işbirliğine her zaman hazırız.

“Uluslararası Kadın Çalıştayı” bölgemiz ve dünyada kadın hakları meselesine yeni ve güçlü bir bakış açısı getirmiş ve aynı zamanda üniversite olarak konuya ne kadar ciddi yaklaştığımızın güzel bir örneğini teşkil etmiştir” ifadesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir