GiresunUlusal

REKTÖR ATTAR, KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Aygün Attar, Türk Kadınlarına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 80. yıl dönümü ve  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü, yaptığı yazılı açıklamayla kutladı.

Kadınlara bu hakkın verilmesini, Attatürk’ün kadınlara verdiği önemin göstergesi olarak değerlendiren Attar, o tarihlerde Avrupa ülkelerinin çoğunda kadınlara seçme ve seçilme hakkının henüz tanınmadığını hatırlattı.

 Rektör Attar, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Gerek kültürümüzde gerekse manevi dünyamızda büyük önemi ve kıymeti olmalarına rağmen kadınlarımız ne yazık ki; bugünün modern dünyasında da birçok sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Kadınlarla ilgili var olan sorunların gündeme getirilmesi, bu konuda toplumda etkili bir farkındalık yaratılması yönünde, kurum olarak attığımız adımların en önemlilerinden biri olan ve bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz “Uluslararası Kadın Sempozyumu ve Sanat Çalıştayı” nın Giresun’da oluşturduğu akademik platforma yurt içinden ve yurt dışından birçok katılımcı iştirak etmiştir. Her yıl genişleyerek devam eden bu organizasyon; ülkemizde ve dünyada kadınların güçlendirilmeleri, hayatın içindeki etkinlik alanlarının genişletilmesi sağlık, eğitim, istihdam, siyaset ve hukukta kadınların eşit fırsat ve olanaklardan yararlanması için çalışmalar yapmaktadır.

Elbette ki; toplumsal alanın tamamında söz sahibi olan kadınlarımız, yaşamın ayrılmaz bir parçası ve toplumun temel taşlarından birisidir. Bu nedenle; kadınların desteklenerek güçlendirilmesi toplumun ve dolasıyla bütün bir insanlığın güçlenmesi anlamını taşıyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizde ve tüm dünyada; daha güçlü ve daha mutlu bir geleceğin inşasında en büyük pay sahibi olan vefakar kadınlarımızın bu anlamlı günlerini en içten dileklerimle kutluyor, ülkemiz ve tüm dünya kadınlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir