EğitimGenelGiresunManşet Üstü

ATTAR CESARETİ: İSVEÇTE ‘SOYKIRIM YALAN’ DEDİ

Ermeni Soykırımı tasarısını kabul eden parlemontalardan birisi olan İsveç Parlementosu' nda dün "soykırımın bir yalan olduğunu" söyleyen Türkler vardı. Bunlardan birisi de Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aygün Attar'dı.

Papa'nın 'soykırım' açıklaması, Avrupa Parlementosu'nun bugün benzer konuda yapacağı oturum öncesinde İsveç Parlementosu'nda yapılan  konferansın gündem oluşturma açısından önemi büyüktü. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Türklerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliklere büyükelçi, akademisyenler, sanatçılar ve yazarlar da katıldı. Etkinlik kapsamında ayrıca film gösterimi ve çeşitli programlar gerçekleştirildi. 

Prof. Dr. Aygün Attar, burada yaptığı konuşmada, ’Ermeni Soykırımı' tarihin gördüğü en büyük yalan olmaya devam ediyor’ dedi.

 

11074295_10153320936326579_7751147557631639640_n (1)Attar, Avrupa Azerbaycan Cemiyeti (The Europen Azerbaijan Society-TEAS) İsveç temsilciliği ve Göteborg Türk Birlik Derneği tarafından, İsveç Parlamentosu salonlarında gerçekleştirilen bir dizi etkinliğe katıldı  ve konferans verdi. Prof. Dr.Aygün Attar, konuşmasında tüm dünyaya "Sözde Ermeni soykırımı, tarihin gördüğü en büyük yalan olmaya devam ediyor" diye seslendi. 

Attar, 1915 Tehciri ve Ermeni iddiaları yanında Müslüman-Türklere karşı Anadolu ve Kafkasya’da yapılan katliam ve mezalimi Karabağ'ı, Türkiye, Rusya ve Azerbaycan arşiv belgelerine dayalı olarak anlattı. 

Daha sonra süren seminerde, Hocalı’da yaşananların katliam olduğunu ve bunun kabul ediilmesinin icab ettiğini dile getiren İsrailli Gazeteci Arye Gut da ilgi çekti.

11150195_10206436901465359_1805242818315647984_n

Konferanslara konuşmacı olarak ayrıca; Azerbaycan’ın İsveç Büyükelçisi  Adiş Memmedov, Güney Azerbaycanlı siyasi uzman Saleh Kamrani, Kanadalı tarihçi Oğuz Türk ve İngiltere’den Avrupa Azerbaycan Topluluğu Bakü Temsilcisi Taleh Bagiev  gibi isimlerle kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı. 

Azerbaycan’nın Avrupa’daki en büyük teşkilatı olan "Avrupa Azerbaycan Topluluğu"’nun sponsorluğunda  yapılan etkinliğe; İsveç Kızılhaç Derneği, İsveç Pakistan Derneği, Irak Fedarasyonu İsveç İşçi Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Hasan Dölek ve Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani, Sekreter Yasin İpek, Ülkü Ocakları Federasyonu Başkanı İlhan Şentürk, Haki Korkmaz ve TC Türk Büyükelçiliği Müsteşarı M.Taylan Tokmak da hazır bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir