Giresun

REKTÖR ATTAR GRÜ’NÜN KENTE KATKISINI ANLATTI

Giresun Üniversitesi İstatistik ve Kariyer Topluluğu tarafından düzenlenen “Ekonomik Analiz ve Çözümleri" başlıklı panele ,Giresun Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu ve Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Kara, konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

 

396a0201 ÜNİVERSİTEDEN KENTE KATKI SUNAN PANEL 

Konuşmacı olan İstanbul Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, toplantıya mazaret bilidrerek katılmadı

GRÜ Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, akademik-idari personel ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği panel ilgiyle izlendi.

396a0160ATTAR: "GİRESUN'A DAHA FAZLA KATKI SUNABİLMENİN GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

Panelin açılış konuşmasını yapan Attar, üniversite-sanayi ve belediye ile işbirliğinin önemine dikkat çekerek “Üniversitelerin çevreleriyle ve bulundukları şehirle etkileşiminin en güzel örneği olan bu faaliyetlere her zaman önem vermeye devam edeceğiz” dedi.

Attar konuşmasında şunları söyledi: “30 bin öğrencisi ve 2 bine yaklaşan personeli ile merkezde ve tüm ilçelerde yapılanan üniversitemiz, ekonomik faydanın yanında Giresun’un gerek ulusal  gerekse uluslararası anlamda tanıtımı anlamında da en önemli kurumlarındandır. Bugün üniversitemiz, 81 ilimizden öğrenci barındıran ve dünyanın 36 ülkesinden 1200’ün üzerinde uluslar arası öğrencisi bulunan dev bir ailedir. Yine üniversitemiz bütçe ve diğer kalemler hariç, personel ve öğrencileri üzerinden Giresun ekonomisine aylık 54 milyon lira katkı sağlamaktadır. Üniversite olarak; Üniversite-Sanayi-Belediye işbirliğiyle her zaman Giresun’a daha fazla katkı sunabilmenin gayret ve çabası içerisinde olacağımızın bilinmesini isterim”  

KARA: ÜNİVERSİTE GİRESUN’UN TEK ÇIKIŞIDIR

 Programın panel bölümünde konuşan Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Kara; Giresun’la ilgili bazı istatistiki bilgilendirmelerde bulunarak, Giresun’un bir sanayi şehri olmadığına dikkat çekti. En önemli gelir kaynağı fındıktan ve turizmden de istenilen ekonomik faydaların sağlanamadığına dikkat çeken KARA; Geriye sadece Üniversite kaldı. 30 bin öğrencisi ve 2 bine yakın personeli ile Giresun ekonomisinin tek çıkışı Giresun Üniversitesi’dir. Üniversitemize sahip çıkmak ve onun daha da gelişmesi için çaba göstermek bizlerin en büyük sorumluluğu ve vazifesidir. Çünkü geleceğimizin tek garantisi, göz bebeğimiz Üniversitemizdir. Bu anlamda Giresun Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde en büyük emeği veren başta Sayın Rektörümüze ve ekibine teşekkür ve minnetlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

396a0297_0

AKSU: BUGÜNÜN ÖĞRENCİLERİ YARININ TANITIM ELÇİLERİDİR

 Giresun Belediye Başkanı Sayın Kerim AKSU ise yaptığı konuşmasında; “Üniversite’nin ilimize ekonomik katkının yanında tanıtım katkısının da çok büyük olduğuna dikkat çekmek isterim. Bugün ilimizde üniversite eğitimi alan öğrencilerimiz hayatlarının en güzel 2 ila 6 yıllarını burada geçirmekte ve Giresun adeta ikinci memleketleri olmaktadır. Yarın mezun olduklarında dönecekleri memleketlerinde ya da hayatlarını sürdürecekleri başka şehirlerde burada kazandıklarını çevreleriyle paylaşacaklardır. Eğer onları iyi ağırlar ve hayatlarında iz bırakırsak gelecekteki katkıları çok daha fazla olacaktır.

 Bir diğer önemli hususta uluslararası öğrencilerin ilimiz tercihidir ki; az önce Sayın Rektörümüz ifade etti 1200 uluslararası öğrenciye sahibiz. 4-5 yıl önce sıfır olan uluslararası öğrenci, sayısı bugün 1200 olmuşsa bu bile tek başına çok büyük ve alkışlanması gereken bir başarıdır. Yarın bu sayıların daha da artmasıyla Giresun Üniversitesi’nin uluslararası bir üniversite olması kaçınılmazdır. Üniversitenin kısa sürede gösterdiği gelişim ve büyüme ortadadır. Bugün 30 bin öğrenci ve 2 bine yakın personelden bahsedilen bir kurumun bulunduğu şehre katkıları çok büyüktür. Sayın Rektörümüze çabalarından ve başarılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 Belediye olarak da gerek şehrimize gerekse üniversitemize her türlü destek ve katkılarda bulunmaya gayret ediyoruz. Bizimde bir beklentimiz olarak, ilimize okumak için gelen öğrencilerimizin ikamet kayıtlarını buraya aldırmalarıdır. Burada yaşıyorsak birlikte katkı sunmalıyız. İkametlerinizi buraya aldırırsanız iller bankası payımız ve bütçemiz artacağından, sizlere daha fazla hizmet üretebilir ve sunabiliriz. Kapımız her zaman ilimize gelen öğrencilerimize açık. Elimizden geldiğince ilimize ilk gelişlerinde, barınma ve yerleşme konularında destek olmaya gayret gösteriyoruz. Öğrenci topluluklarımızın taleplerini karşılıyoruz. Özgür bir şehirde yaşamanın avantajlarını öğrencilerimize yaşatmaya gayret ediyoruz. Bu gayretlerimiz Üniversitemizle işbirliği içinde karşılıklı artarak devam edecektir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir