Giresun

‘ERMENİ SOYKIRIMI YALANI’ MASADA ÇÜRÜDÜ

REKTÖR ATTAR, ERMENİLERİN CANI YANDI, AMA TÜRKLERİN KAT KAT YANDI 

Pendik Belediyesi ve Türk Azerbaycan Dostluk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (TADER) düzenlediği ‘Asılsız Ermeni İddiaları ve Soykırım Yalanı’ konulu panelde konuşan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar,   “Ermenilerin canı yandı ama, Türklerin kat kat yandı” dedi.

 

'ERMENİ SOYKIRIMI YALANI' MASADA ÇÜRÜDÜ  

Pendik Belediyesi ve Türk Azerbaycan Dostluk Kültür ve Dayanışma Derneği (TADER),pazar günü  ‘Asılsız Ermeni İddiaları ve Soykırım Yalanı’ konulu bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü TADER Dernek Başkanı Salih Bayraktar’ın yaptığı panele Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Kırıkkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Kantarcı ve Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler konuşmacı olarak katıldı.Panelde konuşmacılar, Ermeni Sorununa tarihsel bakış açısı ve günümüzdeki Türk-Ermeni ilişkilerine yönelik çarpıcı tespitlerde bulundu.

 

Ermenilerin canı yandı Türklerin kat kat yandı

Osmanlı Dönemi’nde ilk Ermeni isyanının Fransa İmparatoru 3. Napolyon’un kışkırtmasıyla gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Aygün Attar, tarih boyunca Ruslar ve İngilizlerinde kışkırtmalara devam ettiğine dikkat çekti. Rusya’nın Doğu Anadolu için planları için Kürtleri ve Ermenileri kullandığını ifade eden Attar; “Ruslar, Kürtler üzerinde başarılı olamadı. Bunun üzerine Ermenileri kışkırtmaya başladı ve bunda da başarılı oldu.”dedi. Ermeniler ile ortak acıları olduğunu ifade eden Attar, “Ermenilerin canı yandı ama Türklerin kat kat yandı. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya atom bombası attı, 24 saat içinde tüm Japonları tehcir etti. Bu haksız durum karşısında kimsenin sesi çıkmıyor. Peki, Rusların kışkırttığı, Anadolu’yu yakıp yıkan Ermenileri tehcir etmesi Türklerin hakkı değil miydi?”dedi.

Ermenilerin bayrağında Ağrı Dağı silueti bulunuyor

Türk- Ermeni ilişkilerine değinen Doç. Dr. Şenol Kantarcı, 1965’ten sonra Ermenilerin Türkiye’ye yönelik propagandalarının başladığını belirtti. Türkiye’nin Ermenistan’a her zaman iyimser yaklaştığını söyleyen Kantarcı; “Ermeniler dağılan SSCB’den ayrıldıktan sonra bağımsızlıklarını kurdu. Onları ilk tanıyan ülkelerden birisi Türkiye oldu. Ancak Ermeniler, Türklere hep düşman gözüyle baktı. Bugün Ermeniler Doğu Anadolu topraklarına Batı Ermenistan gözüyle bakıyor. “ dedi. Kantarcı, Ermeni Diasporası’nın Türkiye’ye yönelik yazılı ve görsel propagandasının sürdüğüne dikkat çekti.

1071’den bu yana Türkleri parçalamak için 100 ayrı plan hazırlandı

Hiç okumadığımızı ve insanların sorunlara ilgisiz olduğunu  kaydeden Şair Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Ermeni Sorunu hakkında milletimizin son derece duyarsız  olduğunu belirtti. Bakiler,1071’den beri Doğu ve Batı dünyasının Anadolu toprakları üzerinde oyunlarının devam ettiğini kaydederek, “bizi bu topraklar üzerinde yaşatmak istemiyorlar.” şeklinde konuştu.

Saat 14.00'de başlayan panel 19.00'da sona erdi. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir