GiresunManşet Üstü

REKTÖR ATTAR, ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE…

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV’İN ONURUNA VERECEĞİ YEMEĞE, AZERBAYCAN DOĞUMLU GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKÖRÜ PROF. DR. AYGÜN ATTAR’I DA DAVET EDEREK BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9 Ekim’de yapılan seçimde Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak 12-13 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onuruna, bu akşam Çankaya Köşkü’nde yemek verilecek.   Cumhurbaşkanı Gül yemeğe, Azerbaycan doğumlu Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı da davet etti.

Bu davet bir ilk olması nedeniyle önem taşıyor.

ATTAR:“İKİ DEVLET BİR MİLLET ÜLKÜSÜNÜN TEMSİL VE TESCİLİ” 

Davetten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Attar, “böyle önemli bir davete icabet etmek, heyecan, mutluluk ve onur verici” dedi.

DSC_9310

Aygün Attar, yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’da doğmuş, büyümüş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve bir üniversitenin Rektörü olarak; iki devlet başkanımızla aynı ortamda bulunmaktan onur duyacağım. Bu tarihi bir andır. İki devlet bir millet ülküsünün sayın devlet başkanlarımız ve şahsımla birlikte temsili ve tescilidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı köşkünden yapılan açıklamada, Aliyev’in 2 gün sürecek olan ziyaret vesilesiyle, Başbakan Erdoğan ve AzerbaycanCumhurbaşkanı Aliyev’in eşbaşkanlıklarında Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) III. Toplantısı’nın da gerçekleştirileceği belirtildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanına Devlet Nişanı verecek.

Açıklamada, “Ziyaret sırasında gerçekleştirilecek olan görüşmeler ve YDSK III. Toplantısı, dost ve kardeş iki ülke arasındaki ilişkilerin ortak gündeminde yer alan konuların ele alınmasına imkan sağlayacak, bu vesileyle, muhtelif alanlarda ikili anlaşma ve protokoller imzalanacak, ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler konusunda istişare ve değerlendirmelerde bulunulacaktır” denildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir