EğitimGiresun

REKTÖR ATTAR, 31 MARTI SOYKIRIM GÜNÜNÜ ANLATTI

Üniversiteyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’da bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, TRT AVAZ TV’nin canlı yayınına konuk oldu. Attar, Gökçen Oğan’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Bülteni” programının “31 Mart Azerbaycalıların Soykırımı Günü”nü anlattı.

 

65e7e3158d

Attar, yaptığı konuşmada, “31 Mart Azerbaycanlıların soykırımı gününde, sessiz çığlığımızı dünyaya duyurmada çok anlamlı bir belgesel ve programlar yapan TRT’ye şükranlarımı sunuyorum” dedi

Aygün Attar konuşmasında şunları söyledi: “Ermenistan işgal sürecinde başlangıçta 17 bin kilometre kare olan topraklarını bugün 43 bin kilometre kareye kadar çıkarmıştır. Ermeniler bu işgalleri, Azerbaycan topraklarında vahşet ve soykırım yaparak gerçekleştirmişlerdir.

1988 yılından itibaren Azerbaycan’ın başkenti Bakü başta olmak üzere, Azerbaycan’ın çeşitli şehirlerinde Ermeni Toşnak çeteleri ve Rus Bolşevik Orduları tarafından başlatılan işgallerle, Türk ve Müslüman olan Azerbaycan halkı soykırıma tabi tutulmuş. Sadece Bakü’de 12 bin kişi katledilmiştir. Osmanlı’nın Kafkas İslam Ordusu’yla müdahale ettiği çetin savaşlar sonucunda, Azerbaycan ve Bakü işgalden kurtarılarak bağımsızlığını kazanmıştır. 1998 yılından itibaren 31 Mart tarihi soykırım günü olarak anılıyor.

Programın diğer konukları ise; Azerbaycan Diasporası İşlerinden Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Fuat Mustafayev ve Perviz Sultansoy oldular.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir