EğitimGiresun

ATTAR ÜNİVERSİTEMİZİ BÜYÜTÜYOR

GRÜ’YE; 20 ÜLKDEN 836 ÖĞRENCİ BAŞVURUDA BULUNDU

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, 2013-2014 akademik yılı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, öğrenci kontenjanı, bütçe, fiziki yapı ve Türk-İslam Dünyası’na Hizmet Ödülü almak üzere gittiği Kosova’da, Prizren Devlet Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Attar, konuşmasına 20 Eylül 2013 tarihinde Azerbaycan Diplomasi Akademisi’nde “Kafkas İslam Ordusu” konulu konferansa katılacağını söyleyerek başladı. Rektör, “Tek millet, iki devlet şiarını hayata geçirilmesinde vesile olan Kafkas İslam Ordusu’nun 1600 şehit askerinin aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyorum.  böyle bir vesileyle Azerbaycan’da bulunmaktan şeref ve onur duyacağım” dedi.

Halen süren kayıtlarla ilgili bilgi veren Attar,  “Giresun üniversitesi yüzde 98 Lisans tercihiyle bu öğretim yılında ne kadar geliştiğini bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.DSC_6027

GRÜ ARTIK ULUSLARARASI BİR ÜNİVERSİTE…
Aygün Attar,”2013-2014 öğretim yılında 6 bin 500 öğrenci bekliyoruz. Bu öğrencilerin yarısı kaydını yaptırdı bile. Kayıtlardan anladığımıza göre ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden daha fazla tercih edilmişiz. Bunda “İlk Adımda dost eli” Projesi etkili oldu. Bu projenin gerçekleşmesinde bize yardım eden Belediye ve emniyet teşkilatına teşekkür ederim. Kayıt yaptırmaya gelen öğrenci ailelerini çok iyi ağırladık. Bizim arzu ettiğimiz şehrimize gelen misafirlerimizin Giresun’un güzelliklerini görmeleridir” diye konuştu.
Giresun Üniversitesi’nin uluslar arası üniversite olma yolunda hızla ilerlediğini anlatan Rektör Attar, “Geçen yıl üniversitemize ilk defa olmasına rağmen 71 uluslararası öğrenci bulunmaktaydı.Bu yıl ise 20 ülkeden 836 müracaat bulunmaktadır.Müracaatın fazla olması dolayısıyla iki aşamalı sınav süreciyle öğrenci kabul edilecektir. Ülkeleriyle, Türkiye arasında elçi olan öğrencilere üniversitemiz ev sahipliği yapmasıyla da ayrı bir misyon üstlenmektedir” ifadelerini kullandı.

DSC_6022

Verilen bilgiye göre üniversitemize en fazla müracaat 343 ile Azerbaycan’dan. Bunu 208’le Türkmenistan izliyor. Üniversite’nin bu yıl Almanya, Fransa, Suriye, Rusya, Afganistan hatta Fildişi Sahilleri’nden bile öğrencileri olacak.

“ÜNİVERSİTE GİRESUN EKONOMİSİNİN CANDAMARI”

Giresun için üniversitenin ekonominin can damarı olduğunu da vurgulayan Rektör Attar, “2013 yılında üniversitemiz personeline yılın ilk 6 ayında 31 milyon 664 bin TL maaş ödemesi yaptı. Bu rakam yılsonunda 35 milyon TL’ye çıkması öngörülmektedir. Diğer kalemlerle birlikte 2013 yılı sene sonu bütçe giderleri gerçekleşmesi 78 milyon TL, bütçe gelirlerinin ise 77 milyon TL olması bekleniyor” diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDEN DEPPOY’A DEV PROJE

Rektör Attar’ın en önemli açıklaması ise; Deppoy mevkiindeki Gazipaşa yerleşkesine 13 bin metrekare alanda uygulanacak proje oldu. “Şehiriçinde yeni bir şehir kuracağız” diyen Aygün atar,  fiziki ömrünü dolduran yerleşkeye, çok katlı kampus yapılacağını ve içinde konservatuar, bazı fakülte ve yüksekokul binaları ile çarşı, alışveriş merkezi, otopark, kültür merkezi yeralacağını belirtti.

Rektör, Gazipaşa Yerleşkesi Projesi’nin uluslararası yarışmayla belirleneceğini ve 2014 yatırım programına alınması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.cats

GRÜ, KOSOVA PRİZREN ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALADI

Kosova ziyaretiyle ilgili olarak da Attar,”Balkanlarda Türklerin en rahat ettiği coğrafyalardan bir tanesi Kosova’dır.Kosova Türk diline önem veren bir ülkedir ve 18 bin Türk asıllının yaşadığı bu coğrafyada 300 bin kişi Türkçe konuşmaktadır.Bunun nedeni de Osmanlının oralarda bıraktığı izlerin neticesidir. Kosova’da dolaşırken insan kendini ülkesinde hissediyor. Biz burada birçok çalışma yaptık beraber yapacağımız her şey oradaki Türk vatandaşlarımızın gelişmesini sağlayacaktır. Bunun için Giresun üniversitesi olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

DSC_6041

Rektör Attar, yaptığı açıklamaların ardından Kosova’nın Prizren Devlet Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolünü imzaladı. Ardından da her başarı ardından geleneksel hale gelen pasta kesimi yapıldı.

Aygün Attar sözlerini, şu cümlelerle tamamladı: “Önümüzdeki dönemde ekibimle birlikte Giresun Üniversitesi’ni kısa zamanda yalnızca Karadeniz havzasındaki ülkelerin değil; İngiltere, Fransa, ABD, Lübnan, Çin gibi ülkelerdeki bilim insanlarının ve üniversite öğrencilerinin de odak noktası haline gelmesini hedeflemekteyiz. Çünkü biz uluslararasılaşmanın ülkemizin 21. yüzyıldaki hedefleriyle paralel olduğuna ve uyumlu olduğuna inanıyoruz. Giresun Üniversitesi’nin bir dünya üniversitesi olma yolunda sürdürdüğü çalışmaları ve başarılarını görünür kılarak bizlere destek olan siz değerli basın mensuplarına çok teşekkür ederim” diyerek sonlandırdı”b57c8cf619

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mahir Kadakal, Prof. Dr. Ahmet Ergin, İletişim Fakültesi Dekanı Jale Sarmaşık, Genel Sekreter Bünyamin Kaya, Rektör Danışmanı Doç Dr. Kültein Çavuşoğlu ve daire  başkanları katıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir