GenelGiresun

REKTÖR ATANIYOR…

Yapılan seçimin ardından 30 gün, mevcut rektörün görev süresinin dolmasından bu yana da 10 gün geçmesine rağmen Giresun Üniversitesi'ne Rektör atanması bir türlü gerçekleşemiyor.  Bu konuda hiçbir kişi ve kuruluştan da açıklama yok.

Hiç bir neden yokken yaşanan bu gecikme, 2012 öncesinde yaşananların tekrar mı edeceği, kriz yaratarak ‘rektörsüz yönetim’ ‘vekaletle yönetim’ mi hedeflendiği yorumlarına neden oluyor.  

Tüm bu yaşananların da sadece Nurettin Canikli’nin ’benim dediğim olacak’ egosundan kaynaklandığı iddia ediliyor. Hatta bu nedenle tedavisini yarım bırakarak Ankara'ya gelip bir STK temsilcisiyle saraya gittiği biliniyor. Ancak Canikli'nin bu tavrının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dikkate alınmayınca da görüşünden çark ettiği ve uzlaşı aradığı belirtiliyor.

Nurettin Canikli'nin Giresun'daki örgüte, parti önderlerine ve kendine yakın kişilere de 'bu konuda konuşmayın, gelişmeleri bekleyin' talimatı verdiği iddia ediliyor.

CANİKLİ COŞKUN’DAN VAZ MI GEÇTİ?

Son gelen bilgilere göre, yapılan görüşmeler sonrasında bir uzlaşı sağlandı. Adaylardan Aygün Attar'ın değil de Cevdet Coşkun'un isminin listede birinci sırada olması için yoğun çaba Canikli'nin de gönlü alındı, direnmekten vazgeçirilerek bazı yöntemlerle ikna edildi. Coşkun hakkındaki çeşitli kaynaklardan ulaşan istihbari bilgilerin, özellikle de Fetullah Gülen’e yakın kişilerle ilişkileri ve MHP’li geçmişe sahip olduğuna dair bilgilerin de bunda etkili olduğu belirtiliyor.

LİSTE SARAYA ÇIKIYOR

3 adayın yer aldığı listenin YÖK tarafından Cumhurbaşkanının onayına sunulmamasının yarattığı krizin son günü bugün. Edinilen bilgilere göre muhtemelen Cumhurbaşkanı Erdoğan YÖK'te bekletilen listeyi bugün isteyecek.   Rektör atamasının da Pazartesi günü yapılacağı konuşuluyor.
Bilindiği gibi üniversitede 10 adayın yarıştığı seçimde, 387 akademisyenin 260’ının oyunu alan Prof. Dr. Aygün Atar, seçimden birinci çıkmış, YÖK listesinde de 1.sırada yer almıştı.  Attar’ın bu nedenle Rektör olarak yeniden atanması bekleniyor. Ayrıca Erdoğan şimdiye kadarki uygulamalarına bakılırsa YÖK’ten gelen listeyi genelde onaylıyor.
Aygün Attar’ın zor bir ihtimal de olsa atanmaması halinde ne tür bir tavır takınacağı şimdilik bilinmiyor.  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir